Rozhovor Haló novin s Josefem Skálou, místopředsedou ÚV KSČM

Živý štít proti lži a hazardu

Zúčastnil jste se pochodu Nesmrtelného pluku v Moskvě. Čím vás oslovil především?

Svou strhující atmosférou. A impozantní masou účastníků. Přišli po jednom či malých skupinkách, a ne snad na nějaký »povel shora«. Portrét vlastního předka nesl skoro každý. Většinou s datem úmrtí v letech Velké vlastenecké války. Často ve věku kolem dvacítky. Hotové peklo si užili i ti, kdo je přežili. Snímky svých blízkých jsme nesli i my, parta čtyř Čechů. Na tom mém figuroval strýc, popravený za heydrichiády. Gestapo poslalo rodině fakturu za stětí i kremaci. Tohle byl šok i pro naše hostitele.

Za to, že jsme vážili cestu až z Prahy, padly stovky dojemných díků. Rusové, ostouzení i za naše osvobození, to vnímali jako velkou morální vzpruhu. O náš názor stály i vlivné televize a další média. Večer jsme viděli i skvělý koncert Alexandrovců. Po tragédii, která je postihla loni o Vánocích, už ani stopa. Je to znovu gigantický virtuóz.

Pokud jde o Nesmrtelný pochod, agentury uváděly impozantní počty účastníků. Bylo to opravdu tak?

Někdejší Gorkého ulici – teď je to Tverská (a dál od centra Tversko-Jamská) – zná v Moskvě i Čech, který tam byl třeba jen jedinkrát. Tím širokým bulvárem se valila lidská řeka. Několik kilometrů a až přes Rudé náměstí. Zhruba čtyři hodiny. »Hlava na hlavě«. Za 850 tisíc účastníků, uváděných pořadateli, dám ruku do ohně. Dalších 700 tisíc jich prošlo Petrohradem. Celým Ruskem na osm milionů. Na sto tisíc pak i jinými zeměmi někdejšího SSSR. Šest tisíc však i před americkým Kongresem. A desetitisíce dalších od Berlína až po Thajsko – i Prahu, Ostravu, Brno či Teplice.

Je to jen epizoda jednou do roka, anebo něco víc?

Je to střípek z mozaiky, jaká tu nebyla roky. Zapadá do ní i dojem z vojenské přehlídky – v Moskvě a řadě dalších měst. Nebyl to marš »záklaďáků«, co ho prostě jen »dostali rozkazem«. Z těch kluků – i holek k nakousnutí – zářila snaha ukázat, že to myslí smrtelně vážně. Tak gurmánsky, jako většina Rusů, si slasti života vychutnává málokdo. Léta je ovšem zdobívalo i nadosobní krédo. Nápověda kolektivního pudu sebezáchovy. Společné lekce z krutých nástrah přírody - a válek za holé přežití.

Gorbačov a jeho kamarila ji označili za dogmatický blud. A z moci úřední si vynutili dva kolosální idiotismy. Ten prvý hlásal, že vše, čím už šturmovala nebesa, má Rusko zatratit a poplivat. Neb teprve pak - bulíkoval lidem ten druhý - je »ředitel zeměkoule« pozve do velitelské kajuty. Aby z ní – v džentlmenské shodě rovného s rovným – stavěli do haptáku celou okolní planetu. Jelcin to dílo zkázy dovedl do všech důsledků. Rusku vnutil potupu provinilého chovance pasťáku. Pak už je peskoval i prodejný póvl v gáži kdejakého Sorose.

Ruská duše má unikátní práh bolesti. Těm, kdo ji znovu a znovu tahají za nos - a pak se na ni ještě přezíravě tlemí - se nakonec vzepře o to víc. Zvlášť musí-li poslouchat i tak nejapné urážky, jako že Hitlerovým komplicem byla Moskva, a ne křivárny mnichovanských svatoušků. Že Rudá armáda nepřišla Evropu osvobodit, ale změnit v koncentrák. Nesmrtelný pluk té sprosťárně hází rukavici. Snímky milionů hrdinů – v rukou jejich nejbližších.

Ten živý štít nebrání jen ty, před kým se čest a svědomí sklání až k zemi. Uličkou hanby žene i darebáky, pasené dnešní stranou války. Hlavně na Rusko si brousí zuby i ta. Hlavně o Rusku lže znovu i její propaganda. Čím vším to hrozí, se už ví. Dnes by ten hazard byl fatální. Nesmrtelný pluk brání i naše životy. Příště to jeho řady chce znásobit i doma. Právě tím získat nové spojence i pro jiné cíle. A »elitám«, jejichž zásluh se ne a ne dopátrat ani elektronový mikroskop, tak nastavět zátarasy i ve všem ostatním.

Ivan CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 112 hlasů.

Ivan CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-05-14 12:23
Je to opravdu imposantní fenomén. Tím, že se nezadržitelně šíří
do celého světa taky dokazuje, že lidé nejsou manipulovatelné stádo
mocichtivé hrstky a jejího prolhaného mainstreamu.
fronda
2017-05-14 10:38
...a na Ukrajině by pochod Nesmrtelného pluku byl stejně masovou
záležitostí, nebýt současného fašistického teroru.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.