Putin ocenil prezidenta ČR za vzájemné vztahy

Hlavy ČR a Ruska, Miloš Zeman a Vladimir Putin, se setkaly v rámci pekingské konference věnované vybudování novodobé Hedvábné stezky. Hovořily spolu rusky. Putin řekl, že chápe své setkání s českým prezidentem jako součást přípravy Zemanovy návštěvy Ruska. Také Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů.

»Známe váš názor na rusko-české vztahy,« řekl Putin na začátku setkání. »Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se,« uvedl prezident Ruska na adresu Zemana. Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást »přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu« a že se již začala připravovat. »Ministerstva kultury a zahraničí už v Moskvě chystají výstavu o Pražském hradu, takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost,« citovala TASS šéfa Kremlu.

Zeman později řekl českým novinářům, že navštíví Moskvu, Jekatěrinburg a povolžský region Tatarstán. Pozvání do Ruska bylo podle českého prezidenta základním tématem schůzky s Putinem. »Ale já sám jsem to pozvání nechtěl inzerovat, jsa dostatečně poučen dohodou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která se stále ještě nerealizovala,« podotkl Zeman. Proto také nechtěl upřesnit termín. Během schůzky s Putinem řekl, že je třeba zaměřit se na rozvoj konkrétních vazeb mezi Ruskem a ČR.

Roste obchodní výměna

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že »bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 %«. Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat, doplnil. Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. »Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita,« řekl Zeman. »Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů mezi Ruskem a ČR,« sdělil český prezident. »Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce,« dodal. Komise zasedne za týden. S Putinem mluvili i o terorismu a protiteroristické rezoluci, kterou Zeman prosazuje. Novinářům sdělil, že generální tajemník OSN António Guterres, s nímž se v Pekingu potkal, vydal deklaraci, v níž konstatuje, že když je protiteroristická rezoluce v Radě bezpečnosti předmětem sporů, vzal si protiteroristickou agendu pod svůj úřad. Zároveň oznámil, že Guterres navštíví Českou republiku.

Proti sankcím

Zeman je znám svým kladným vztahem k Rusku a s jeho představiteli se setkává poměrně často. V minulosti se několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na Rusko uvaleny poté, co se Krym v roce 2014 na základě platného referenda připojil k Rusku, a které výrazně poškozují český stát i české podnikatele. Svůj názor zdůvodňuje tím, že sankce nikdy nefungovaly. Jako příklad uvádí dlouholeté americké sankce proti Kubě.

Včera Putin také vyjádřil znepokojení nad novým raketovým testem KLDR. Hovořil o tom se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na okraj konference o Hedvábné stezce. »Čína i Rusko jsou znepokojeny eskalací napětí na Korejském poloostrově,« citovala AFP z prohlášení Kremlu. Si řekl Putinovi, že obě jejich země »hrají významnou roli při zajištění rovnováhy« ve světových událostech tím, že hledají mírové řešení krize v Sýrii a na Korejském poloostrově.

Miliardy z Pekingu

Čínský prezident včera slíbil celkem 124 miliard dolarů (asi tři biliony korun) na projekty spojené s jeho klíčovou iniciativou v oblasti zahraniční politiky, jíž je vybudování novodobé Hedvábné stezky spojující Čínu s většinou Asie, Evropy a Afriky. Si to podle ČTK oznámil v úvodním projevu dvoudenní konference v Pekingu, na niž se sjeli vysocí představitelé 29 zemí. »Měli bychom vybudovat otevřenou platformu pro spolupráci, která bude podporovat a posilovat otevřenou světovou ekonomiku,« prohlásil Si. Dodal, že Čína hodlá přispět do už existujícího fondu Hedvábné stezky částkou 14,5 miliardy dolarů. Dvě čínské banky také vytvoří systém půjček v hodnotě 55 miliard dolarů na podporu této iniciativy. Mj. bude Čína povzbuzovat své finanční instituce, aby rozšířily objem zahraničních obchodů v jüanech na 300 miliard jüanů (asi 43,4 miliardy dolarů). Si ale neuvedl žádné časové rámce pro nové půjčky, pomoc a fondy.

Fond Hedvábné stezky byl vytvořen v roce 2014, aby financoval projekty infrastruktury a poskytl pomoc ve výši 8,7 miliardy dolarů rozvojovým zemím a mezinárodním organizacím, které se budou podílet na projektu budovaném v zájmu oživení dávné obchodní cesty.

Fascinující projekt

Miloš Zeman označil novou Hedvábnou stezku za nejvíce fascinující projekt v novodobých dějinách a Si Ťin-pching čínsko-českou spolupráci na tomto projektu za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto očekává, že Praha bude pokračovat v aktivní účasti na rozvoji projektu. Podpořil všech 22 českých plánů ohledně Hedvábné stezky. Si také prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s ČR. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny. Podle něj je třeba klást důraz i na intenzivnější výměnné programy pro mládež či užší spolupráci v zimních sportech.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 20 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-05-15 14:01
A za to vše nenechají na Zemanovi nitku suchou. Hajzlíci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.