I děti vyslechly fakta o osvobození

Mládež v České republice má málokdy možnost setkat se s objektivními informacemi o osvobození Československa od německého fašismu. Většinou se jedná pouze o velmi silně upravené informace o pokojném příjezdu Američanů do Plzně.

Naproti tomu byla velkým přínosem hned první akce v Jincích k 72. výročí osvobození. Tradiční připomínku ukončení druhé světové války v Evropě uspořádal v parku na náměstí 1. máje velitel 13. dělostřeleckého pluku »Jaselského« (13. dp) plk. Ivan Mráz ve spolupráci se starostou městyse Jince Josefem Hálou (KSČM).

Pamětníky, vojáky jinecké posádky, obyvatele městyse a okolních obcí, starosty, zastupitele, představitele společenských organizací i mládež přivítal tiskový mluvčí 13. dp kpt. Martin Sůva. Ve svém vystoupení připomněl události před 72 lety. Objektivně přitom ocenil všechny složky, které se na osvobození naší vlasti podílely, a to včetně rozhodujícího podílu Rudé armády, který je mnohdy opomíjen. Mimo jiné uvedl, že z mladých mužů, kteří se v Sovětském svazu narodili v roce 1924 (a kterým bylo v době přepadení jejich země Německem 17 let), přežilo válku pouhých dvacet procent. Mnozí ze zbývajících 80 procent padli i při osvobozování Československa.

Konkrétní informace z projevu řečníka jistě ocenili i žáci tentokrát celého druhého stupně Základní školy Jince, kteří se k této události dostavili v doprovodu ředitele ZŠ Mgr. Jiřího Havláta a dalších pedagogických pracovníků.

Druhým vystupujícím byl Josef Hála, jenž kromě dalších závažných informací zdůraznil, že připomínky podobných výročí jsou opět velmi důležité i v dnešní době, kdy se válečné konflikty rozšířily na náš kontinent a dochází zde k hromadění velkého množství zbraní a vojsk, zejména u hranic s Ruskou federací.

Je třeba ocenit, že na tvorbě pravdivého obrazu našich dějin se podílejí nejen komunisté a odvážní novináři, ale i příslušníci armády. Při obou vystoupeních byla vyřčena řada konkrétních čísel, která by měla otevřít oči nejen nejmladší generaci, ale i většině dospělých spoluobčanů.

Miroslav MARŠÁLEK, zastupitel městyse Jince za KSČM

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 49 hlasů.

Miroslav MARŠÁLEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klmach
2017-05-16 07:26
Děkuji. Dobří lidé stále žijí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.