Ilustrační FOTO - Pixabay

Obnova nepálských obcí po zemětřesení se vleče

Nepálský Girančaur je příkladem ukázkové vesnice. V parčíku si děti hrají na skluzavkách a houpačkách, opodál stojí úhledné zděné domy s modrými střechami z vlnitého plechu opatřené solárními panely.

Před komunitním centrem, které zároveň slouží jako buddhistický chrám, se v chladném vánku třepotají žlutorůžové modlitební praporky. Nově vybudovaná vesnice Girančaur, která byla zničena před dvěma roky mohutným zemětřesením, je však v chudém Nepálu spíš výjimkou než pravidlem, píše Reuters. Otřesy půdy v Nepálu z 25. dubna 2015 si vyžádaly téměř 9000 obětí a poznamenaly přes osm milionů lidí. Obnova země postupuje pomalu, po dvou letech se podařilo rekonstruovat jen necelou pětinu zničených domovů.

Život v provizoriu

Nepál patří k nejchudším zemím světa. Každý čtvrtý člověk v zemi žije za méně než 1,90 dolaru na den, třetina dětí mladších pěti let má podváhu a 40 % dívek je provdáno dříve, než dosáhnou 18 let. Zahraniční pomoc představuje třetinu nepálského státního rozpočtu. Dubnové zemětřesení o síle 7,8 stupně před dvěma roky srovnalo mnoho nepálských vesnic s domky z nepálených cihel se zemí. Zničeny byly obytné i vládní budovy, cenné historické památky, školy, zdravotnická zařízení, silniční mosty, vodní elektrárny, vodovodní systémy, zemědělská půda i horolezecké stezky. Rekonstrukce postižených území pokračuje hodně pomalu. Obnoveno zatím bylo pouze 100 000 z 525 000 domů, uvedly nepálské úřady. Velká část z osmi milionů obyvatel Nepálu zasažených zemětřesením nadále žije - a zřejmě ještě dost dlouho bude - v provizorních přístřešcích, ať už jsou to stany z celtoviny či bambusové chatrče.

Halda překážek

Zahraniční dárci, kteří na obnovu Nepálu slíbili čtyři miliardy dolarů (tedy necelou polovinu z požadovaných devíti miliard), přičítají pomalé tempo rekonstrukce množství různých faktorů. Překážkou jsou vnitropolitické spory, byrokracie, špatná správa finančních fondů, jakož i nedostatek stavebního materiálu včetně betonu, dřeva a oceli, a také málo kvalifikovaných zedníků, truhlářů a stavebních inženýrů.

Komici v nezvyklé roli

Na 350 obyvatel Girančauru, který leží 40 kilometrů východně od metropole Káthmándú, si uvědomuje, že mají větší štěstí než většina ostatních - díky místní charitativní organizaci, kterou založila dvojice oblíbených nepálských televizních komiků. Herecký manželský pár shromáždil více než půl milionu dolarů od dárců a umožnil tak výstavbu 65 nových domů. »Kdybychom měli čekat na vládní pomoc, žili bychom dál v plastových stanech,« říká komunitní vůdce Rám Bahádur Tamang. Každý z nových domů je odolný vůči zemětřesení, má čtyři místnosti, toaletu, sklad na obilí, přívod vody, kanalizaci, solární panely zajišťující osvětlení a televizní anténu. Vesnice má také program, který umožňuje turistům přespávat v rodinách a platit přímo místním obyvatelům za stravu, ubytování a další služby. To zajišťuje vesničanům, kteří se živí převážně zemědělstvím, další příjem.

Nepálská vláda přiznává, že rekonstrukce zpočátku pokulhávala, tvrdí ale, že je nyní na dobré cestě dokončit obnovu poznamenaných oblastí do roku 2020. Potřebuje prý ale další tři miliardy pomoci od dárců.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.