Počasí ovlivňuje produkci medu

Počasí nám letos opravdu nepřeje. Příroda si zahrává a v posledních dnech na některých místech zasypaly kroupy Vysočinu a jižní Moravu. V jarních, velmi chladných dnech nemohly ani včely vylétnout z úlů. Včelaři tak předpokládají, že jarního medu bude o mnoho méně. Některé oblasti naší republiky ohrožují také velké úhyny včel, což bude znamenat celkově sníženou produkci medu. Nejvíce postihly úhyny včel Jesenicko, Karlovarsko i Moravu. Také na Zlínsku se potýkají s problémy.

Příčinou chladných dnů nemohly včely využít nektar z jarních květů, ale ani opylovat ovocné stromy. Jak to dopadne s lesním medem, teprve uvidíme. Opět o tom rozhodne přízeň, či nepřízeň počasí. Odborníci předpokládají na jarní snůšce medu ztrátu. Mnohdy je zdraví včel ohroženo i roztoči. Ani chemické postřiky včelám neprospívají, a tak jich ubývá.

Přestože včelařství se stává koníčkem i mladých lidí a v České republice je chová zhruba 55 000 lidí, musíme se o včelstva stále pečlivěji starat. Doufejme tedy, že další měsíce pomohou včelám přežít a včelaři tak budou mít dostatek medu, a my spotřebitelé najdeme na pultech obchodů náš domácí med, kterému vždy dám přednost před dovozy, o kterých málo víme.

Miloslava VOSTRÁ, poslankyně a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 133 hlasů.

Miloslava VOSTRÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


martin.harfa
2017-05-18 10:16
"Nejvíce postihly úhyny včel Jesenicko, Karlovarsko i Moravu. Také
na Zlínsku se potýkají s problémy". Ten Gottwaldov alias Zlín je
někde na jihu Čech nebo kde? Soudružko Vostrá prokonzultujte to s
kolegou Koníčkem asi bude vědět kde ten Zlín je...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.