Stanislav Rataj se pravidelně účastní i Karlovského kopcováku, prvomájového běhu s Haló novinami. Na snímku z roku 2016 s číslem 68. FOTO – Vlastimil HLOUPÝ

Za poslání do Prčic rekordmanem

Pětasedmdesátiletý Stanislav Rataj byl ve středu v Pelhřimově zapsán do České knihy rekordů jako člověk, jenž s nadsázkou poslal nejvíc lidí do Prčic. Letošní 52. ročník pochodu startuje v sobotu 20. května.

Rataj je posledním žijícím zakladatelem turistického pochodu Praha - Prčice, nejmasovějšího dálkového pochodu s nejdelší nepřerušenou tradicí v ČR. Dosavadních 51 ročníků se zúčastnilo více než 800 000 turistů.

Pelhřimovská agentura Dobrý den spravující české rekordy také zaregistrovala nejrozsáhlejší kolekci map českých regionů s největším počtem ručně malovaných objektů. Společnost Malované mapy jich k dnešku vydala 49. »Mapy jsou originální tím, že jsou malované včetně ‚krajiny‘. V devětačtyřiceti mapách je celkem 3543 ručně namalovaných dominant měst a obcí a dalších pamětihodností a přírodních úkazů,« uvedl prezident agentury Miroslav Marek. Malované mapy by podle Blanky Jimramovské ze společnosti Malované mapy měly do konce roku 2018 pokrýt celé území ČR.

Nápad na uspořádání dálkového pochodu Praha - Prčice vznikl podle Rataje v roce 1965 po skončení pochodu Praha - Karlovy Vary. Zúčastnily se ho dvě stovky lidí, Rataj jako tehdejší vedoucí prčických turistů došel do cíle jako první. O novém pochodu tam jednali společně se šéfredaktorem časopisu Turista Jiřím Dvořákem a Karlem Kullem z ministerstva dopravy. »V cíli na Bílé hoře se mě vyptávali a na jaře 1966 jsme se dohodli a určili datum pochodu na neděli 17. dubna téhož roku,« řekl Rataj. Na cestu podle jeho údajů vyrazilo 469 lidí. »Bylo ošklivé počasí, pršelo, místy padal sníh,« vzpomněl si Rataj.

Největší účast měl pochod z Prahy do Prčice při 16. ročníku v roce 1981, kdy se na cestu vydalo 35 732 lidí. Od té doby se zájem snižoval, v posledních letech opět počet účastníků stoupá. Loni na pochod vyšlo 21 854 lidí. Základní trasa pochodu je dlouhá 70 kilometrů. »Řekl bych, že je to největší pochod nejen u nás, ale i v Evropě,« myslí si Rataj.

Rekordman letos zřejmě na pochod z Prahy do Prčice nevyrazí, v poslední době se věnuje dálkovým běhům. Svůj diář má zaplněný, chybí mu 24 závodů, aby jich měl 500. »Ani jednou jsem nevzdal,« pochlubil se senior. Sám si stanovil hranici, že chce při závodech uběhnout 50 000 kilometrů. K jejímu splnění mu chybí uběhnout přibližně 2600 kilometrů. »Do roka to splním,« tvrdí Rataj s jistotou.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.