V Hradčanech dostal pomník neznámého vojáka jméno

Rozlohou jedno z největších měst v republice má také svoje Hradčany. Ralsko, městská část Hradčany, má od roku 2015 rekonstruovaný pomník neznámého hrdiny.

Rok co rok byly k němu pokládány květy, které uctívaly památku neznámého vojáka, o jehož původu nebylo nic známo. Téměř bezprostřední zařazení obce Kummer am See do vojenského újezdu Ralsko v roce 1946 zamezilo dalšímu pátrání po této oběti konce druhé světové války. Do současné doby nebylo známo ani datum jeho skonu. V roce 1949 byla obec přejmenována na Hradčany a po ukončení vojenské činnosti v roce 1991 byla zařazena do tehdy největší obce Ralsko.

Nové pátrání po neznámém vojákovi zahájil e-mail jisté Táni, poslaný s prosbou o zjištění hrobu jejího dědečka někde v okruhu šesti kilometrů od města Mimoně v nějakém Kummru. Vše vyčetla v oznámení o jeho úmrtí. Samozřejmě, že na mapách Googlu žádné takové město nenašla, a tak prosbu adresovala své kamarádce Kristýně Vesnenkové z Kuřívod. A to byl začátek pátrání Městského muzea a ZO KSČM v Ralsku. Od 2. do 7. května se podařilo zjistit nezvratná fakta o posledních dnech života »neznámého vojáka«.

Staršina velitel oddílu rozvědky dělostřelecké baterie 76 mm, 307. pluku nositele Řádu rudého praporu 61. střelecké divize 1. ukrajinského frontu Rudé armády společně se svými spolubojovníky začal plnit úkol přesunu svého pluku v devět hodin ráno z lesa poblíž obce Rakovice směrem přes Žďár, Okna a Doksy k obci Kummer (Hradčany), kde ve vzdálenosti 500 m severozápadně od této obce se vojska v 19 hodin večer zastavila a na tomto místě byla soustředěna podle programu bojového výcviku do 14. června 1945. Ráno v neděli 20. května se oddíl rozvědky vydal pod velením dvaatřicetiletého staršiny Ilji Stěpanoviče Achljustina do tehdy převážně německými občany osídlené obce Kummer na průzkum ke zjištění přítomnosti německých vojáků. Pravděpodobně při procházení obcí za tehdejší školou hodil někdo na skupinu ruční granát a ten ukončil život staršiny Ilji Stěpanoviče Achljustina. Spolubojovníci jej pohřbili na místě do samostatného hrobu.

Jak bývalo zvykem, umístili také kříž s přilbou a jménem, které s největší pravděpodobností Němci před odsunem odstranili. Ještě v roce 1945 vystavěli místní občané náhrobek s nápisem vytesaným v mramorové desce: »Zde padl neznámý sovětský hrdina v květnových dnech r. 1945, kdy byla naše vlast osvobozena slavnou sovětskou armádou od fašistických nepřátel«.

Dne 7. května jako tradičně naše základní organizace položila u pomníku květy k uctění památky již známého sovětského vojáka staršiny Achljustina Ilji Stěpanoviče narozeného 1913, který zahynul 20. května 1945. V den výročí jeho úmrtí, tedy zítra, se setkáme s jeho vnučkou Táňou.

TEXT a FOTO - Václav BILICKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 42 hlasů.

Václav BILICKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.