Dlouhé loučení

Proletariát. Kdysi téměř denně skloňované slovo, které označovalo proletáře, dělníka, který je určen coby hybná síla ke změně dějin. V dnešní době se však proletariát jako takový začíná postupně vytrácet ve vztahu k výrobním prostředkům. Od šedesátých let minulého století navíc začíná přeměna ve vztahu ke konzumu. V oné době, kdy se postupně rozvíjí konzum, tak si proletariát začíná osvojovat buržoazní prvky. Začíná toužit po tom, aby vlastnil výdobytky konzumu jako například automobil, byt či dům. To vše mu umožňoval vrchol staré dělby práce industriální doby.

Tehdejší proletariát byl definován stabilními pracovními smlouvami na plný úvazek. V tomto svazku mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem byl vybudován vztah pracovního práva. Chcete-li - možnost mít stabilní práci bez obavy, že o ni přijdete. Tento vztah se převtělil do odborových organizací, které udržovaly soulad mezi kapitálem, prací a dělnictvem. Pro starý proletariát, který se nyní loučí a začíná odcházet ze scény, byly vytvořeny po druhé světové válce sociální státy. Byly vytvořeny sociální instituce i formy různých sociálních jistot. Jenže, jak si proletariát osvojuje kapitalistické prvky života, tak nevědomky oslabuje pozici sociálních států.

S nástupem ekonomické globalizace došlo k nárůstu flexibilizace práce, kdy se stále více klade důraz na smlouvy na dobu určitou. Tím pádem dochází proletariát o svá vydobytá práva a jistoty z dob sociálních států. Přestává se žít s jistotou zaměstnání a začíná narůstat obava lidí, že o zaměstnání přijdou. Kapitál tlačí starý proletariát do přeměn, kdy je stále více definován nestabilním zaměstnáním, nejistým odměňováním a podřadnými pracemi. Dnešní sociologie tento typ proletariátu nazvala prekariátem.

V historii vždy existovala nestabilní práce, ale dnes se tento jev stává normou, která definuje současný svět. Stále častěji se rozvíjí tzv. davová práce, kdy je pracovní síla přivážena ze zemí, kde se pořádají různé nábory. Jedná se o zaměstnance, kteří pracují na dobu určitou, dohody nebo pod pracovními agenturami, které si z nové formy zaměstnávání dělají byznys a čím více lidí projde jejich rukama, tak jim z toho plyne větší profit.

Dnešní typ proletariátu nemá, oproti starému proletariátu, profesní identitu. To lze definovat tak, že vzdělání, které získáte v době studia, v reálném životě stejně nevyužijete, protože nakonec jste nuceni dělat něco úplně jiného než to, na co jste byli celý život profesně připravováni. Jste ve své podstatě odcizeni sami sobě.

Nastává dlouhé loučení, kdy proletariát ztrácí svoji dějinnou úlohu, pro kterou byl původně podle některých teoretiků předurčen. Nicméně »starý proletariát« i nastupující »nový proletariát« se začíná ve světě bouřit. Hlavním důvodem hněvu je, že mu před očima mizí jistoty, které si vydobyl.

Loučení starého proletariátu bude bolestivé a levice musí uchopit tuto problematiku velice rychle. Jinak nastane příklon těchto nahněvaných lidí, kterým kapitál bere úplně vše, k populistům a silně nacionalistickým hnutím.

Jan KLÁN, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 37 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Z.LUDKA
2017-05-20 17:06
Tak to je pravda a pokud se komunisté nevzchopí tak to levice může
zabalit a kapitalistická pravice vyhraje.Další chybou je že ve vedení
strany jsou lidi,kteří tam jsou dlouho.což jste nepochopili soudruzi,že
v KSČM existují dvě protichůdné skupiny a to podporovatelé Filipa,
Dolejše která náhodou vyhrála sjezd a druhá která podporuje
Skálu,Semelovou atd.ono řečnit v PS je také práce,ale lidi touží po
revolučnosti a hlasité zastání těch druhých.
hajek.jiri51
2017-05-19 12:33
Já bych příslušnost k třídě určoval podle vztahu k
vykořisťování. Kdo je vykořisťovaný a kdo vykořisťovatel. A vztah
k výrobním prostředkům? Ten se snad nezměnil taky! Mrkněte do
Kapitálu. Staré ale dobré, aspoň podle současného zájmu.
martin.harfa
2017-05-19 10:12
Z politologického hlediska stojí za zmínku, že autorem avizovaný
příklon starého, ale i nového proletariátu k nacionalistům a
populistům měl v Česku neobvyklý předstupeň. Jednoznačně pravicové
strany ODS a krátkodobě i TOP 09 v dobách své slávy výrazně těžily
z hlasů manuálů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.