Odejdeme po anglicku?

Na první pohled by se mohlo po »úspěšných« prezidentských volbách v Rakousku a Francii zdát, že zemětřesení po brexitu se nekoná. Zda je Evropská unie skutečně reformovatelná, jak jsme mnohokrát slyšeli z úst jejích vůdců, ukáže další vývoj.

Uvidíme, jak si poradí s prohlášením eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose, který pohrozil evropským soudem těm zemím, jež nadále odmítají přijímat migranty v rámci programu přerozdělování podle kvót. K těm neposlušným státům patří i náš stát.

Do popředí se bude dostávat i myšlenka tzv. vícerychlostní Evropy, jejíž prosazení bude potvrzením ekonomické nadřazenosti především Německa vůči ekonomicky méně výkonným zemím. Z minulosti připomeňme osud Řecka. Českou republiku, nacházející se hospodářsky v roli montoven, jejíž vývoz je z 80 procent závislý právě na Německu, nevyjímaje. Jaký je ale pravý důvod našeho věčného setrvání v tomto prohnilém uskupení, které prosazuje česká vláda?

Nemělo by být právě koloniální postavení České republiky v EU důvodem k našemu většímu zapojení se do projektu Nové hedvábné stezky, který napomůže dalšímu propojování Asie, Afriky a Evropy prostřednictvím obchodu? V době, kdy Evropa jako taková je řízenou migrací odsouzena k zániku a budoucnost se stěhuje směrem na východ?

Naší vládě se zatím do velkých společných projektů příliš nechce. Česko se nepřipojilo k dalším 17 evropským státům a nestalo se zakládajícím členem Asijské banky pro investice a infrastrukturu, z níž hodlá Čína financovat velké projekty Nové hedvábné stezky.

A tak zatímco ODS neustále poukazuje na porušování lidských práv v této nejlidnatější zemi a Kalouskova pražská kavárna se při každé příležitosti houfuje s tibetskými vlajkami, rychlovlak s logem »čínský sen« nám ujíždí.

Nebo je pravým důvodem nechuti k projektu Hedvábná stezka skutečnost, že tento projekt je vlaštovkou vzniku mnohopolárního světa, v němž už nebude mít hlavní slovo atlantický Západ, na který nejen Česká republika není připravena a není ani v jeho zájmu?

Před třiceti lety byla Čína rozvojová země na chvostu, dnes vévodí světové ekonomice. Končí tak éra hegemona v podobě zadlužených USA, které by bez neustálých válečných konfliktů dávno skončily v bankrotu.

Miroslav KAVIJ, předseda Plzeňského KV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 65 hlasů.

Miroslav KAVIJ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2017-05-20 11:53
Miroslave,asi jsi se trefil, zejména do gusta té ohrané harfy.Že už si
konečně pro otravu tiskového zpravodajství nevybere jiný plátek!
kafrmi
2017-05-20 10:57
1958Jirka, máte v tom trochu guláš, jak může někdo bez vlivu někomu
vládnout?
1958Jirka
2017-05-19 18:43
Reformovat by se měla samotná KSČM a to velmi rychle, než bude v ČR
ouplně bez vlivu.Tak jako komunisté v Číně. Ti dnes vládnou dobře
prosperujícímu kapitalistickému státu.
jaroslavprchal
2017-05-19 15:31
Volby v Francii byly úspěšné ať se to autorovi líbí nebo ne.
Slabomyslnými uvozovkami jejich výsledek nezmění.
martin.harfa
2017-05-19 09:54
Jen máloco tak dobře pobaví když komunista klade otázku zda jde něco
reformovat...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.