FOTO - archiv

Písnickým se nelíbí vlastníci

Obyvatelé sídliště v Praze-Písnici požadují, aby dozorčí rada ČEZ zrušila soutěž na prodej bytů a ČEZ začal jednat o odprodeji s nájemníky. Uvedli to na čtvrteční demonstraci, kde lidé rovněž podepisovali petici adresovanou prezidentu Miloši Zemanovi.

Nelíbí se jim, že ČEZ chce prodat více než 700 bytů firmě Office Rent Prachatice (ORP) ze skupiny CIB Group, která podala v tendru druhou nejvyšší nabídku. Původní vítěz soutěže, společnost Kennial, která patří do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupě ustoupil kvůli určovací žalobě nájemníků.

»Proč dává ČEZ přednost před nájemníky firmě, která má vazby na Panama Papers? Vyzýváme dozorčí radu ČEZ, aby před nás předstoupila a vysvětlila své stanovisko. Pořád má ještě šanci čestně a se vztyčenou hlavou tuto kauzu ukončit, protože my se nedáme,« řekla jedna z organizátorek Magdalena Vlková z občanského sdružení Moje Písnice.

Lidé se mimo jiné obávají, že jim nový majitel zvýší nájmy tak, že je nebudou schopni platit. »Většina lidí na tom sídlišti zestárla a jsou již v důchodovém věku nebo před ním. Pokud jim kdokoliv zvýší neúměrně nájem, nikdo nebude muset vymýšlet důvod a lidé se budou muset stěhovat,« řekl Ondřej Václavík ze sdružení Moje Písnice. Obyvatelé si také stěžují, že s nimi ČEZ odmítá jednat.

Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka není pravda, že by ČEZ neznal skutečné vlastníky CIB Group, jak tvrdí někteří nájemníci. »Informace o tom, kdo je konečným vlastníkem uchazeče, byla součástí podmínek výběrového řízení. Poté, co CIB Group začala jednat s ČEZ, ozřejmila svou vlastnickou strukturu. Majitelé jsou čeští občané,« řekl Gazdík.

Nyní ČEZ s CIB Group uzavřel smlouvu o jistotním účtu. »Následovat budou další kroky a je otázka v řádu týdnů či měsíců, kdy by se oni měli stát vlastníkem tohoto portfolia,« řekl mluvčí.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Původně zvažovaly možnost získání bytového fondu i hlavní město a městská část Libuš, pod níž sídliště Písnice spadá.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 11 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.