FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK
Rozhovor Haló novin s Jerónimem de Sousou, generálním tajemníkem PCP

PCP se podílí na unikátním politickém vývoji

Generální tajemník Portugalské komunistické strany (PCP) Jerónimo de Sousa navštívil na pozvání ÚV KSČM Českou republiku. Zúčastnil se Vratimovského semináře, kde také přednesl projev. Haló noviny požádaly de Sousu o podrobnosti k současnému vývoji v Portugalsku.

Jaké je postavení PCP v portugalském politickém životě? Řada agentur informuje o svého druhu unikátním vývoji...

Jaká je situace? Především si musíme uvědomit, že Trojka (Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise) podnikly faktickou agresi proti Portugalsku. Vnucovaly takový plán ekonomické nápravy, který zbídačoval lidi. Plán prosadila minulá pravicová vláda sociální demokracie (portugalská sociální demokracie je považována za pravicovou stranu - pozn. red.). Byla to pravicová vláda, která na přání Trojky zahájila největší antisociální ofenzivu od revoluce.

Zvýšila daně, snížila platy a penze, rozsáhle privatizovala. Prováděla prostě politiku spálené země. Znamenalo to její izolaci, projevila se ve volbách v roce 2015. Sice volby vyhrála v koalici s Lidovou stranou (38,6 %), ale neměla žádného dalšího partnera. Takže vládnout nemohla. Sice to za podpory tehdejšího prezidenta Anibala Cavaca Silvy zkusila, ale nemohla uspět. Naopak Socialistická strana, která získala 32,3 %, šanci spolupracovat měla a využila ji. Pro mnohé nečekaně, ale účinně.

V naší zemi došlo ke skutečně k unikátnímu vývoji. Možná víte, že v portugalském parlamentním systému vláda nemá povinnost získat výslovnou důvěru parlamentu. Na počátku funkčního období musí však předstoupit před poslance a představit svůj program. Pokud většina poslanců v diskusi program odmítne, vláda odstoupí. Socialistická strana předstoupila před parlament s vládou složenou ze svých členů a nestraníků. Předtím se však obrátila na Levý blok (10,2 %) a Koalici demokratické jednoty - PCP a Zelených (8,3 %) a získala jejich souhlas s parlamentní spoluprací. Zpočátku to vyvolalo mediální bouři, ač nejde o koalici, ale o společný postoj v konkrétních otázkách. Hlavně se shodujeme v tom, že co bylo lidu ukradeno, musí mu být vráceno, a to v daních, platech i penzích.

Socialisté však chtějí zachovat proevropskou politiku, pravicové zásady ekonomické politiky i pracovní zákonodárství. Takže náš boj pokračuje v nových podmínkách. Organizovali jsme letos v desítkách měst oslavy portugalské revoluce (25. dubna) a 1. máje, spolu s odborovou centrálou CGTP-IN uspořádáme 3. června Národní den boje. Stojí za to bojovat, zvýšení platů za předkrizovou úroveň se už v některých oborech podařilo, také privatizační projekty jsou více posuzovány s ohledem na národní zájmy. Nicméně vláda má stále ohled k závazkům vůči Trojce. Tady bude muset dojít k vyjasnění.

Podle statistik se letos poprvé po osmi letech snížila nezaměstnanost těsně pod 10 %. Znamená to, že se daří překonávat hlubokou ekonomickou krizi, nebo jde opět jen o naději?

Je to jistě zajímavý údaj, ale problémy vyřešeny nejsou. Strukturální nezaměstnanost zůstává. Každý rok se snižuje s počátkem turistické sezóny. Přibývá sezonních pracovních míst, na nichž je závislá značná část populace. Tak tomu nejspíš bude i letos, protože ekonomický rozvoj nezrychluje. Velmi vysoká zůstává nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 24 let, činí 23,3 %. Bylo už hůř, vloni tento údaj přesahoval 30 % (31,1), ale stále jde o alarmující údaj. Portugalsko navíc i letos zaplatí osm miliard dolarů jako splátky na úvěry od Trojky. Dodejme, že Portugalsko nerozhoduje o měně, jako člen eurozóny doplácí na rozhodnutí činěná v cizině.

Je potřebné odtrhnout se od eura, Portugalsku nepřineslo nic dobrého. Skutečný ekonomický impuls by také přineslo znárodnění rozhodujících bank a průmyslových odvětví. Pokračujeme proto v tlaku na vládu, aby se odhodlala ke skutečnému respektování práv obyvatel. Což znamená třeba nové jednání o podmínkách splátky dluhů, Portugalsko uhradilo už víc než polovinu těchto závazků, je na čase znovu je posoudit a alespoň trochu ulehčit obyvatelstvu.

Je v této souvislosti možné uvažovat o reformě EU?

EU není reformovatelná. Třicet let po vstupu do EU a téměř dvou desetiletích od zavedení eura je nutné jasně konstatovat, že přidružení Portugalska do procesu kapitalistické integrace bylo pro naši zemi hluboce negativní. Proces mířil a míří k nastolení bezpodmínečné nadvlády monopolního kapitalismu, ovládnutí evropských států. Tyto trendy se ještě posilují zásahy Trojky. Evropská komise vydává nové a nové směrnice, které dále omezují práva států a jejich zvolených orgánů. Dochází ke stále větším rozporům i mezi jednotlivými monopolistickými skupinami, jak dokládá vývoj ve Velké Británii. Jsme i svědky nástupu extrémní pravice, která je také důsledkem byrokratických protilidových metod EU. My hájíme Evropu spolupráce, porozumění, míru. Každý národ má právo na svou svrchovanost.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 11 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2017-05-19 18:39
Bohužel si myslím, že jejich vliv je nepatrný!
hajek.jiri51
2017-05-19 15:20
Šance na to, že jim jejich program projde bez ztráty kytičky je asi
malá, ale držím jim palce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.