FOTO - pixabay.com

Kritika EU opozicí i z vládních lavic

Evropská unie by si podle eurokomisařky Věry Jourové měla z pěti scénářů svého budoucího vývoje zvolit výběr oblastí, ve kterých bude nadále pokračovat společně a efektivněji. Řekla to ve čtvrtek poslancům při představení Bílé knihy o budoucnosti EU.

Pro KSČM není žádná z variant přijatelná, TOP 09 by byla pro hlubší politickou integraci, KDU-ČSL je pro větší bezpečnostní a ekonomickou spolupráci a ODS není cizí verze »méně, ale efektivněji«. »Toto je pro mě dobrá varianta. Udělat revizi toho, co je skutečně nutné řešit společně v Evropě, a to potom řešit efektivněji a na spoustu věcí rezignovat, neřešit je a nechat to na suverénních státech,« uvedla eurokomisařka. Unie by se podle tohoto scénáře měla zaměřit na oblasti bezpečnosti, boje s terorismem, podporu inovací a obchodu nebo ochranu spotřebitelů. Jourová pokládá za potřebné spojit evropské síly v obraně a nespoléhat se jen na NATO. Nutné bude také řešit stárnutí evropského kontinentu a nezaměstnanost s ohledem digitalizace, robotizace a nové technologie. Další varianty nabízejí buď vytvoření vícerychlostní Evropy s různou mírou integrace jednotlivých členských zemí, nebo pokračování EU v dosavadním kurzu přílišných regulací. Za nepravděpodobné krajní varianty vývoje jsou považovány omezení EU jen na zónu volného obchodu a naopak přeměna EU na federaci.

Vícerychlostní Evropa by podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM Soni Markové představovala hrozbu, že se ČR dostane na okraj EU. »Pro KSČM ani jeden scénář není přijatelný,« poznamenala s tím, že současný trend přílišných regulací vedl k odchodu Velké Británie z EU. Dožadovala se přítomnosti premiéra i vicepremiérů k diskusi ve sněmovně. KSČM se nepovedlo prosadit odložení debaty do příchodu premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), jak požadoval předseda klubu Pavel Kováčik. »Slyšíme, jakým způsobem se bude EU ubírat dál, jakými cestami, v jakém složení, jakými různými rychlostmi ve svých jednotlivých částech. A řadu otázek, na které marně čekáme odpovědi,« konstatoval.

KSČM se někdy shodne i s ODS

»Zatraceně málokdy souhlasím s předsedou ODS Petrem Fialou, ale tentokrát s ním souhlasit musím, protože my si nepokládáme zásadní otázky, které se týkají dalšího vývoje v Evropě. Je jasné, že došlo k výměně hegemona ve světové politice. Bývalý hegemon chce řešit ztrátu hegemonie válečným konfliktem. A u čeho tedy budeme? Jaká integrace bude? Jakou zásadní otázku si položíme? Copak Lisabonská smlouva po brexitu vůbec platí?« položil řadu otázek místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Pro předsedu ODS Petra Fialu je představa redukce EU pouze na jednotný trh sice lákavá, ale nerealistická tak jako federalizace Evropy. ODS je pro převod některých kompetencí EU zpět na národní státy a pro flexibilní diferencovanou integraci bez toho, aby k ní byly jednotlivé země nuceny. Představu vícerychlostní Evropy to však podle Fialy nezahrnuje.

Člen zahraničního výboru Leo Luzar (KSČM) mj. poukázal na nejasnost funkce Evropy v rámci současné situace v různých směrech. »Jaká bude politika v zahraniční oblasti EU? Ani v jednom ze scénářů odpověď na toto téma není. Pouze ujištění, že v nejbližší době se Evropa rozšiřovat nebude,« konstatoval.

Kritika i z koaličních řad

»Najít úplně společný názor na EU a její priority asi v politickém spektru není možné. Národní pozice je zřejmě to, co by měla především dávat jako jednoznačné stanovisko vláda,« prohlásil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidovci se podle něj domnívají, že z politického i ekonomického hlediska je správné, aby ČR usilovala o vstup do eurozóny. Jaroslav Foldyna (ČSSD) kritizoval, že Evropa rezignovala na úlohu globálního hráče. Podle Karla Raise (ANO) by si vedení unie mělo zamést před vlastním prahem. Poslanci jednání nedokončili, termín pokračování dohodnou v úterý.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 9 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-05-19 15:24
EU sem, EU tam, ale pokud chce být EU svéprávná, musí mít vlastní
armádu a ne trčet v chomoutu, od kterého vedou opratě až za Atlantik!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.