Český medailový půst pokračuje

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Paříži s Ruskem 0:3, skončili sedmí a vyrovnali nejhorší umístění po rozdělení Československa z let 1994, 2007 a 2013. Rusové se v sobotu v boji o finále utkají s Kanadou, která zdolala v Kolíně nad Rýnem domácí Německo těsně 2:1. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Švédsko s Finskem. Švédové vyhráli ve francouzské metropoli nad Švýcarskem 3:1 a Finové porazili v Kolíně nad Rýnem USA 2:0.

Češi popáté v řadě odjedou ze světového šampionátu bez medaile. Naposledy získal národní tým bronz v roce 2012 v Helsinkách. Sborná, která v uplynulých třech letech nechyběla mezi trojicí nejúspěšnějších týmů MS, vykročila za postupem do semifinále již v první třetině, v níž překonali brankáře Pavla Francouze Dmitrij Orlov a Nikita Kučerov. Poslední gól přidal ve třetí dvacetiminutovce Artěmij Panarin.

Svěřenci trenéra Josefa Jandače tak odehráli turnaj v Paříži s bilancí pěti výher a tří porážek. "Neudělali jsme klíčové utkání, vypadli jsme ve čtvrtfinále a to je vždy neúspěch. Jsme zklamaní, naštvaní, mrzí nás to, ale tak to je," řekl Jandač.

Kanada udělala další krok k obhajobě titulu mistrů světa a může se snažit na světových šampionátech o třetí prvenství v řadě. Kanaďané měli sice v utkání velkou převahu, jenže ji nedokázali v tak výrazné míře promítnout do skóre. Útočníci Mark Scheifele a Jeff Skinner góly v závěru první a druhé třetiny zajistili svěřencům kouče Jona Coopera vedení 2:0, Němcům dal trefou v oslabení naději v 54. minutě Yannic Seidenberg. Více jim však Kanaďané nedovolili.

Švédové se představí v semifinále poprvé od roku 2014, kdy získali v Minsku bronz. Na vedoucí branku Švéda Nicklase Bäckströma odpověděl v první třetině šťastným gólem Gaetan Haas, ale ve 34. minutě vstřelil vítězný gól William Nylander a výsledek ještě pojistil v úvodu závěrečného dějství Alexander Edler.

Obhájci stříbra Finové se oklepali z výpadků v základní skupině B a vyšlápli si na nejlepší tým z 'áčka'. Po bezbrankové první třetině rozhodl gól, který vstřelil útočník Mikko Rantanen v začínající 22. minutě. Postup svěřenců kouče Lauriho Marjamäkiho potvrdil před polovinou třetího dějství další forvard Joonas Kemppainen. Branku Seveřanů hájil bezchybně Harri Säteri, nulu vychytal díky 26 úspěšným zákrokům.