Ilustrační FOTO - Pixabay

Do Velké Británie vyvážíme hlavně auta

Více než dvě třetiny českého exportu do Velké Británie tvoří stroje a auta. Loni tento podíl dosáhl dokonce 70 procent, tedy 145 miliard korun. Spojené království je čtvrtou největší vývozní destinací pro tuzemské exportéry. Vývoz českých firem do Británie se od vstupu ČR do Evropské unie zvýšil téměř dvaapůlkrát.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Český obchod s Británií dlouhodobě tvoří ze dvou třetin export a z jedné import. Loni dosáhl vývoz 207 a dovoz 93 mld. Kč. »Spojené království je naší čtvrtou největší vývozní destinací. Podíl tohoto exportu vloni představoval 5,2 % z celkového českého vývozu. Více vyvážíme už jen do Německa, Slovenska a Polska,« uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Do Velké Británie vyvážíme hlavně stroje a dopravní prostředky. »Jde zejména o silniční vozidla. Jejich vývoz do Británie se od roku 2005 zvýšil skoro čtyřnásobně. Loni dosáhl 67 mld. Kč,« upřesnil Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Na dalších místech následuje průmyslové spotřební zboží, především hračky, a dále polotovary a materiály.

Doprava zboží hlavně po silnici

Stroje a dopravní prostředky jsou na prvním místě i v žebříčku zboží, které se ze Spojeného království do ČR dováží. Jejich podíl na dovozu loni vzrostl na 54 %, tj. na 50 mld. Kč. Z Británie se k nám nejvíce dovážejí elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče. Loni se jejich import zvýšil dvojnásobně na 22 mld. Kč. Zhruba 80 % zboží je do Británie dopravováno po silnici, desetina po železnici.

Z hlediska dovozu byla Velká Británie v loňském roce naším devátým největším partnerem. Import britského zboží do ČR vzrostl ve srovnání s rokem 2015 o čtvrtinu na 93 mld. Kč.

Vliv brexitu je otazníkem

Celková hodnota obratu zahraničního obchodu Spojeného království vloni podle údajů Eurostatu dosáhla 944 mld. eur. Na vývozu EU se britské firmy podílely necelými osmi procenty. Největšími unijními odběrateli britského zboží byly Německo, Francie a Nizozemsko. ČR se v žebříčku vývozních partnerů zařadila na 26. místo s 0,7procentním podílem.

Česko-britský vzájemný obchod může, ale také nemusí v budoucnu negativně ovlivnit odchod Británie z EU. V ČR nyní působí zhruba 300 britských firem. Mezi významné patří Vodafone, Tesco, HSBC, Marks & Spencer, Mott MacDonald, AMEC, BAE Systems, Rolls-Royce (engineering), John Crane, Smith Medical, GSK či Ricardo. Britské firmy v ČR zaměstnávají zhruba 65 000 lidí. Naopak, českých firem působí na britském trhu poměrně málo, zhruba sto. Jde například o Škodu UK, Budvar UK, Lasvit, Linet či Energetický a průmyslový holding.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.