Ilustrační FOTO - Pixabay

Diskusní den

Australský poslanec Andrew Leigh přišel s neobvyklým nápadem jak opět začlenit rozčarované voliče do politického procesu. Navrhuje, aby před významnými volbami byl vyhlášen státní svátek s názvem Diskusní den, během něhož by občané spolu mohli debatovat o politických tématech, která se jich týkají.

K tomuto nápadu ho prý inspirovaly práce dvou amerických politologů. Sám Leigh podle BBC o návrhu řekl, že by to bylo »praktické cvičení v realistickém utopiánství«.

Politologové Bruce Ackerman a James Fishkin o možnosti vyhlášení Diskusního dne týden před volbami poprvé psali v práci z roku 2004. Někdejší britský generální prokurátor lord Goldsmith navrhl něco podobného ve své práci o občanství z roku 2008.

»Den by mohl začít nějakou akcí, jejímž úkolem by bylo zvýšit veřejné povědomí, následovaly by prezentace místních expertů a pak by lidé v malých i větších skupinách debatovali o věcech, které jsou pro jejich komunitu důležité,« řekl Leigh v rozhovoru pro australskou stanici ABC. »Mohlo by to také pomoci v boji proti nerovnosti ve společnosti, jelikož by se během těchto setkání mohli setkat chudší a bohatší občané a probrat problémy společně,« dodal.

Nespokojenost se současnou australskou politikou je podle rozsáhlé loňské studie australských voličů na vzestupu. Velké politické změny jsou však podle ČTK nepravděpodobné, mj. proto, že volit je v zemi povinností.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.