Ilustrační FOTO - Pixabay

Mrazy zničily čtvrtinu úrody ovoce

Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě.

Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovalo kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou tedy o pětinu vyšší, řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily škody spíše lokálně. Právě některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů. O pomoci státu jsou ovocnáři připraveni jednat. Loni jim vláda na mrazové škody dala odškodnění 133 milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden potvrdil, že ovocnáři mohou u škod po mrazech počítat s podporou státu.

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. »Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky,« uvedl Ludvík.

Mrazy zničily úrodu v odhadovaném objemu 42 000 tun, což představuje 25 procent z průměru sklizní ovoce v Česku v letech 2014 až 2016 ve výši 167 000 tun. U meruněk se čeká propad o 82 procent, u broskví o 74 procent. Mrazy významně zasáhly i třešně s odhadovaným propadem 51 procent. U jablek, jichž se v minulých třech letech sklízelo téměř 138 000 tun, se propad produkce odhaduje na 22 procent. Významné škody se čekají i u hrušní a rybízu.

Kdo bude chtít letos výhradně moravské meruňky, bude si podle Ludvíka muset připlatit. Stejně jako loni bude meruněk velmi málo. U ostatního ovoce bude záležet na tom, jaká bude úroda v zemích, z nichž se ovoce do Česka dováží. Hlavní dovozové země Polsko, Nizozemsko, Itálie a Belgie přitom již citelné ztráty z mrazů ohlásily. Zdražení ovoce z těchto zemí proto není vyloučeno. Ludvík dodal, že důležitou roli při stanovování cen hraje i politika obchodních řetězců.

Tento čtvrtek už zveřejnili své odhady škod vinaři. Na vinicích způsobily jarní mrazy podle Svazu vinařů škody za 1,2 miliardy korun.

Ludvík připomněl, že od roku 2007 jde již o šestý rok, kdy produkci ovoce negativně ovlivnily jarní mrazy. Kvůli oteplování podnebí, teplým zimám a teplému předjaří se stromy podle ovocnářů dřív probouzejí a kvetou dříve než v minulosti. »Podle studie udělané u meruněk se u nich za posledních 50 let posunula časnost začátku kvetení o 12 dní, a to u stejných odrůd,« řekl Ludvík. U jablek patří nejpostiženějším odrůdám dříve kvetoucí odrůdy jako Idared a Jonagored.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.