Poslanci Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Josef Šenfeld (KSČM) při kladení věnců v terezínské Malé pevnosti. FOTO - archiv J. ŠENFELDA

Pochopit cenu míru

Spolupracující Evropa je tou nejlepší pojistkou proti opakování válečných a totalitních hrůz, řekl včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Národním hřbitově v Terezíně, kde se konalo shromáždění k uctění obětí nacistické perzekuce. Potřebu připomínat si události druhé světové války zdůraznil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

»Právě tady můžeme nejlépe pochopit cenu míru, i to, jak nebezpečné je rozdělování společnosti, jak nebezpečné je štvaní národů nebo štvaní lidí proti sobě,« uvedl premiér. »Toto vědomí má, myslím, naše kultura hluboce zakořeněné a já věřím, že nám pomůže rozlišovat mezi dobrem a zlem,« řekl ke stovkám zúčastněných. »Terezín v nás navždy zabudoval hluboký odpor k extremismu, k antisemitismu, ke všem formám nacionalistického a rasistického běsnění a také odpor k ponižování lidí a odpor k totalitní svévoli.«

Tryzně předcházela vzpomínka u Malé pevnosti, která sloužila jako věznice a mučírna gestapa, prošlo jí 32 tisíc mužů a žen, z nich 2600 zde zahynulo. Dne 2. května 1945 byli zastřeleni členové komunistické odbojové organizace Předvoj. Gestapo rozhodlo o smrti více než pěti desítek mladých lidí promyšleně, protože byli vzdělaní, mohli se stát představiteli české inteligence, příkladem pro ostatní. Na to upozornil i pamětník květnových událostí 1945 a místopředseda ČSBS Emil Šneberg. »Přijel jsem uctít památku lidí, kteří trpěli během okupace. Ještě pár dní před koncem války se tu popravovalo,« řekl ČTK.

Terezínským ghettem prošlo na 155 tisíc lidí, 118 tisíc nepřežilo. Tryznu pořádal Památník Terezín ve spolupráci s Ústředním výborem ČSBS, Terezínskou iniciativou, Federací židovských obcí v ČR, Ústeckým krajem a Městem Terezín. Památník Terezín si letos připomíná 70 let od svého založení a vydává k tomuto výročí vlastní známkový sešitek. Známky přibližují terezínskou sbírku výtvarných děl a tvorbu dětí zúčastňujících se soutěží.

Terezínské tryzny se zúčastnili také poslanec Josef Šenfeld a krajská radní Jitka Sachetová (oba KSČM).

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-05-22 11:26
Nesouhlasím, že spolupracující Evropa je tou nejlepší pojistkou proti
opakování válečných a totalitních hrůz! Spolupracující Evropa
není zárukou, že v ní nezačne bujet nějaká forma násilí, která
nakonec převezme vládu a nastolí moc násilí. Za jedinou garanci trvale
udržitelného míru v Evropě považuji naplnění odkazu J. A.
Komenského: Všichni rodiče by měli zvědět o zákonitostech ve
výchově dětí ještě před tím, než začnou vychovávat své děti.
To se dá naplnit jedině tak, že v rámci všeobecného vzdělávání se
budou mladí vzdělávat i v oblasti zákonitostí ve výchově, které
faktory ve výchově vedou ke zvýšeným sklonům k násilí a které
faktory přispívají k mírumilovnosti člověka. Pro dospělé osoby je
přirozené takové chování, jakému se naučily v raném dětství.
Zajímavé je, že význam výchovy v raném dětství na rozvoj charakteru
si nejvíce uvědomují agresivní ideologové.
http://www.expres.cz/isis-deti-propaganda-nacismus-dkk-/zpravy.aspx?c=A1603
07_153512_dx-zpravy_pali
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.