Ilustrační FOTO - Pixabay

Festival končí nostalgicky

Dnes skončí 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (PJ). Svou rozměrnou sedmou symfonii bude osobně dirigovat slavný polský skladatel Krzystof Penderecki.

»Dílo vzniklo roku 1996. Mám velkou radost, že ho budu uvádět právě v Praze, protože festival jsem navštívil poprvé už v roce 1956. Byl to můj zcela první výjezd do zahraniční,« konstatoval třiaosmdesátiletý umělec. »Poznal jsem tu tehdy mnoho renomovaných osobností z celého světa, tedy i ze Západu. A rád se do Prahy opakovaně vracím.«

Pendereckého tvorba zazněla na PJ mnohokrát, poprvé byla v roce 1963 uvedena skladba »Obětem Hirošimy«. »Celý život si uvědomuji tragédie a mnohá násilí, jež lidstvo provázejí v jeho historii. I o tom je moje kompozice, kterou nyní v Praze uvádím.«

Navzdory věku je umělec stále velmi čilý. »Před příjezdem do Prahy jsem dokončil svou šestou symfonii. V době jejího vzniku jsem totiž neměl nosný nápad, tak jsem ji nedopsal. Teď se mi to již podařilo.« Šestá symfonie je podle tvůrce dílo komorní, určené pro malý orchestr a sólový baryton. »Trochu mi byla při komponování vzorem 14. symfonie Šostakovičova... - je totiž velice obtížné napsat skladbu, která trvá třicet minut, je však jen pro jeden sólový hlas,« uvedl Penderecki. »Mám stále mnoho námětů, jež bych chtěl ještě realizovat.« Právě začal tvořit operu na historické téma pro Vídeňskou státní operu.

Penderecki opakovaně připomíná své upřímné vztahy k české hudbě. Miluje především odkaz Dvořákův. »Byl to pro mě šok, že zrovna během mého nynějšího pobytu v Praze zemřel skutečně velký dirigent Jiří Bělohlávek, jedna z největších osobností české a slovenské hudby. Opakovaně mne zval do Prahy. Je to velká ztráta i pro svět, skutečně velmi smutný den. Moje sedmá symfonie tyto mé pocity dokonale vyjadřuje,« řekl jeden z velikánů druhé poloviny 20. století.

(the)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.