Ilustrační FOTO - Pixabay

Míst ve školkách stále není dost

V ČR se každoročně do mateřských škol nedostanou tisíce dětí. V tomto školním roce zařízení musela odmítnout 32 000 žádostí. Proti školnímu roku 2013/2014 počet neúspěšných žadatelů klesl ale zhruba na polovinu.

Vyplývá to z vládní zprávy o rovnosti žen a mužů za loňský rok. »Počet odmítnutých žádostí o přijetí malých dětí do školek je velmi vysoký. ČR se stále ještě potýká s nedostatečnými kapacitami zařízení služeb péče o děti předškolního věku i přesto, že silné populační ročníky se začínají přesouvat do základních škol,« uvádí vládní zpráva.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová nicméně poznamenala, že se situace v posledních letech zlepšila. »Vláda má štěstí, že klesá počet dětí. Situace už tudíž není tak kritická. Problémy jsou hlavně ve velkých městech a jejich příměstských oblastech. Ale například u nás na Mostecku máme kapacity dostatečné,« řekla Aulická Jírovcová.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle školského zákona musí zřizovatelé školek od příštího školního roku zajistit místa pro všechny čtyřleté děti. Postupně budou mít nárok na umístění i tříleté a od roku 2020 dvouleté děti. Od září by měl být také povinný poslední ročník školky.

Na péči o předškolní děti se zaměřili experti na konferenci v Praze. Podle Hany Haškové ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR panuje v ČR kolem jeslí a školek několik mýtů. Patří mezi ně třeba to, že ČR si nemůže investice do školek dovolit či že české rodiny nemají o tuto péči zájem, uvedla socioložka. Zdůraznila, že ČR má největší propad zaměstnanosti žen u matek s malými dětmi. Obtížně hledají pro dítě opatrování, na rodičovské zůstávají dlouho. Podle Haškové přežívá mytologie, že umisťování do školek bylo typické v socialismu a na Západě už ho překonali. »Ve skutečnosti má řada západních zemí větší podíl dětí v zařízeních, než tomu kdy bylo v socialistickém Československu,« podotkla Hašková.

Péče v jeslích a mateřských školách má řadu odpůrců, podle nich je pobyt v zařízeních pro děti škodlivý a matka by s potomky měla zůstávat co nejdéle. Avšak nejnovější výzkumy jasně ukazují, že pobyt ve školce přispívá k úspěšnosti dětí ve škole, uvedl na konferenci Julius op de Beke z ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování. »Utrácíme spoustu peněz na veřejnou infrastrukturu, jako jsou nové silnice, ale kolik peněz věnujeme na péči o děti? Návratnost investic do silnic je 40 let, do předškolní péče deset let. Jsou důkazy, že se investice do dětí rychle vrátí,« řekl.

Aulická Jírovcová s ním souhlasí, ale klade důraz na to, že stát nesmí povolit v nárocích na předškolní vzdělávání, jinak výše uvedené pozitivní výsledky nepřijdou. »KSČM podporuje rozšiřování klasických státních mateřských škol zřizovaných podle školského zákona. Ty skutečně poskytují kvalitní přípravu na školu. Naopak pochybujeme o kvalitě této přípravy v nově zřizovaných dětských skupinách,« uvedla stínová ministryně práce a sociálních věcí.

Podle údajů statistického úřadu žilo na konci loňska v ČR 328 800 dětí od tří do šesti let. ČR poslední porodní boom zažila zhruba před deseti lety. Nejvíc dětí přišlo na svět v roce 2008, bezmála 120 000. Do roku 2006 počet postupně klesal, nyní opět roste.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.