Reklama

Pošlou na kůrovce psy?

V boji s kůrovcem v lesích mohou pomoci speciálně cvičení psi, kteří dokážou včas odhalit napadený strom. Neobvyklou metodu používanou ve Švédsku nyní zkoušejí v rámci výzkumného projektu vědci z České zemědělské univerzity.

Děkan Fakulty lesnické a dřevařské Marek Turčáni, který je koordinátorem projektu, věří, že by se metoda po určité úpravě dala přenést do České republiky. »Pro psy, kteří jsou trénováni k tomu, aby rozpoznali kůrovčí feromon, je velmi jednoduché najít napadený strom,« uvedla Anette Johanssonová z firmy SnifferDogs Sweden, která dnes v lesích nedaleko Výžerek u Prahy metodu předvedla novinářům. Pes našel nejdříve umělý feromon, takzvaný lapák neboli pokácený strom ponechaný na místě a nakonec i strom čerstvě napadený škůdcem. »My jsme předtím u té skupiny stromů stáli a tipovali jsme, jestli tam vůbec nějaký napadený strom je. Všichni jsme se mýlili, ti psi jsou úžasní,« řekl Turčáni.

Pes podle vědců dokáže najít napadený strom už týden po náletu, a to i na vzdálenost větší než 100 metrů. Trénované zvíře zvládne prozkoumat až deset hektarů lesa za hodinu. Identifikované napadené stromy je pak snadné označit páskou nebo barvou a zaznamenat jejich GPS souřadnice. Lesníci je následně mohou snadno vyhledat a včas odstranit z lesa.

»Ve Švédsku jsou na to komerční firmy a mají tolik práce, že nevědí, kam dřív skočit,« řekl Turčáni. Metoda podle něj zaujala i české lesníky, kteří se k ní původně stavěli skepticky. »My si uvědomujeme, že není možné vzít metodu ze Švédska a uplatnit ji bez jakékoliv adaptace v České republice, protože jsou tady jiné podmínky a jiný systém hospodaření. Ale odhaduji, že když se spolu domluvíme, tak během roku, možná 1,5 roku bychom tady mohli mít už možná nějaké psy, kteří by se v českých podmínkách mohli uplatňovat a vyhledávat napadené stromy,« dodal Turčáni.

Největší problém s kůrovcem se i letos čeká na střední a severní Moravě. Boj s kůrovcem je jednou z priorit lesníků při ochraně lesa. Například státní Lesy ČR letos do ochranných opatření investovaly meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun.

(cik)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama