Javoříčko–Včelákov–Ležáky–Lidice 2017

Blíží se 29. ročník silničního běhu, jenž spojuje místa národní tragédie Javoříčko, Včelákov (obec, do které chodily ležácké děti do školy) Ležáky a Lidice. Naši redakci o štafetě informoval Jan Rýdlo z JR Running Sport-intersport, organizátor akce a sám dlouholetý aktivní běžec.

»Děkuji všem, kteří se nějakým způsobem podílejí na zajištění této sportovně-společenské akce a přispějí tak nemalou měrou k tomu, že jména těchto obcí nezůstávají jenom mlhavou vzpomínkou v očích mladých lidí, ale i těch starších a pomáhají nám zachovávat ‚paměť národa‘,« poděkoval všem zapojeným do tohoto projektu.

Více než sportovní výkon

Běžecké či také cyklistické štafety absolvují trasu dlouhou 260 kilometrů. Slavnostní zahájení proběhne v pátek 9. června ve 12.30 hodin v Javoříčku u tamního památníku, start o půl hodiny později. Trať je přesně rozplánována a v obcích na trati mohou jejich zástupci  předávat stuhová poselství. »Všechna města a obce (na trase) byla oslovena a požádána o připojení stuhy na štafetový kolík. Bude záležet jenom na jejich představitelích, jak pochopí toto poselství, směřující na zahájení pietního aktu v Lidicích,« vysvětlil našemu listu Rýdlo. Tato akce totiž nejen pro něho znamená více než jenom kvalitní sportovní výkon.

Medaile pro účastníky běhu Ravensbrück-Lidice-Ležáky v roce 2012.

Štafetu podpoří sportovkyně, která dálkovými pochody vzdává čest lidickým ženám a hrdinům dalších pochodů smrti, Milena Městecká. »Na starých fotografiích vidím mladšího Honzu Rýdla a další běžce v československém dresu. Tu hrdost, se kterou nesou štafetový kolík, a smutek za vypálené obce mají v očích pořád stejné, jako na těch starých fotkách,« řekla našemu listu a přidala vzpomínku na to, jak Rýdla fascinoval příběh lidických žen, které šly v roce 1945 z Ravensbrücku pěšky do Nového Boru. »Hned v roce 2012, na 70. výročí vypálení Lidic a Ležáků, Honza Rýdlo běh prodloužil na Ravensbrück-Nový Bor-Lidice-Ležáky. Neskutečný dlouhý maraton několik set kilometrů zvládli kluci v kombinaci běžci-cyklisté za dva dny,« uvedla s velkým obdivem k jejich sportovnímu výkonu. A po doběhnutí s mimořádným zájmem všichni ještě vyslechli besedu s lidickými ženami. »Byli utahaní po té štrece z Ravensbrücku přes Nový Bor, ale hrozně se na to těšili. Seděli v Lidicích na besedě a ani nedutali. Všichni byli dojatí,« přidala vzpomínku Městecká.

Od těch dob Rýdlo protahuje štafetu i přes další památná místa, letos je to už poněkolikáté Javoříčko. Velký byl ročník 2015, připomněla Městecká. Tehdy štafety běžely až z Dukly přes místa bojů SNP, vypálené obce na Moravě atd. Byl to neskutečný zážitek…

Startuje Jarmila Kratochvílová

Do silničního běhu se zapojí i někdejší vynikající běžkyně, mistryně světa a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová, která v pátek ve 22 hodin startuje etapu z Ležáků.

Běžci doběhnou do Lidic v sobotu ráno tak, aby v 9.50 hodin mohly být v areálu Památníku Lidice navázány na jejich štafetové kolíky poslední stuhy, a štafeta pak bude delegací sportovců položena ke hrobu lidických mužů. Pietní akt k 75. výročí vyhlazení obce Lidice německými nacisty začíná v sobotu v 10 hodin.

Záštitu nad 29. ročníkem silničního běhu Javoříčko-Včelákov-Ležáky-Lidice 2017 převzal prezident republiky Miloš Zeman. Dalšími osobnostmi, které akci podpořily, jsou senátor Jan Veleba, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, předseda ČSBS Jaroslav Vodička a náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek. Akce je podpořena Památníkem Lidice, OÚ Lidice, obcí Miřetice a Luká.

(mh)

FOTO – archiv J. RÝDLA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 11 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.