Hodokvas parazitních výsad

Vedoucí úloha nezanikla. Teď ji má parazitní lakota. V šedesátce zemí si užívá i daňový ráj. Sahají od Bermud a Baham až po Delaware nebo Švýcarsko – i několik států EU. Produktivita toho švindlu je dechberoucí. Jen sama Mossack Fonseca, načapaná Panama Papers, optimalizuje daně 300 000 zbohatlíků. Na 300 z nich je z ČR. Suma, zaparkovaná v těch rájích, přesáhla 30 000 000 000 dolarů. Rovná se skoro polovině ročního produktu planety. Rok co rok nabobtná o další tisíc miliard. Tolik nestojí celou EU ani zdravotní péče. Školské rozpočty zemí Unie jsou čtyřikrát menší. Půlka 30 000 000 000 USD říká pane – 90 tisícům zazobanců.

Čím nižší daňové sazby – haleká pravice a její presstituce – tím méně daňových úniků. Fakta tu říkanku drtí. V EU se průměr korporátní daně za posledních dvacet let snížil z 35 na 23 procenta. U nás – ze 45 na 19 procent. Seriál nedávných afér změnil jen techniky švindlu. Švýcarsko i Lucembursko sice sazby, blízké nule, už zrušily. Nahradily je však úlevami pro inovativní firmy. V Lucembursku tak vyvolení platí – i 15 tisícin procenta. Tu zlodějskou inovaci zavedla vláda Jean-Claudea Junckera (1995-2013). Hned nato usedl do čela Evropské komise. Zločin bílých límečků umí jen nulovou přidanou hodnotu. Tím víc z něj profitují i země, kde je legální. Na lucemburském a švýcarském důchodu se podílí až z pětiny. Píše Thomas Piketty v Kapitálu v 21. století.   

V daňových rájích si hoví i řada firem, profitujících z českých hlav a rukou. Tomáš Michl líčí na www.byznysnoviny.cz pozoruhodnou kombinaci i v případě Českých radiokomunikací (ČRa). Jejich stoprocentní zahraniční majitel, operující údajně v 16 zemích a disponující aktivy za 69 miliard EUR, má sídlit na ostrově Guernsey, daňovém ráji první kategorie. Jeho český podnik je údajně v daňové ztrátě 270 miliard korun přesto, že rok co rok dosahuje tržeb ve výši dvou miliard, cca miliardy hrubého zisku a vyvádí 1,5 miliardy Kč do zahraničí. Kromě obsluhy bankovních úvěrů (ve výši 3 mld. Kč) má jít i o splátky »akcionářské půjčky« (4,6 mld. Kč), úročené 10 procenty ročně. Teď se však ČRa mají ucházet i o dotaci ve výši cca 600 milionů korun na výstavbu infrastruktury nového vysílacího standardu. Ten přitom, uvádí Michl, vytáhne z kapes českých domácností na pět miliard (na nové set-top boxy, ne-li i přijímače a antény). Na Michlova fakta, převzatá www.kscm.cz, reagovaly ČRa žádostí o opravu. Jimi navržený text však jádro Michlovy analýzy v podstatě ničím nekoriguje. Nabídnou-li nám ČRa věrohodná fakta v tomto směru, postavíme se k nim čelem.

V ráj pro vyvolené, dotovaný ostatními, zmutoval i bankovní byznys. Za socialismu nesly peníze, uložené na roční termín, čtyři procenta – nezdaněná a při inflaci, co nestála za řeč. Dneska je fakticky znehodnocuje i většina spořicích účtů. Peněz se tiskne víc, než kdy dřív. Zvlášť od finanční krize z konce minulé dekády. Tisíce miliard USD emitoval jen americký Fed. Tisíce miliard eur – Evropská centrální banka. Pro ty, kdo na miliardách už sedí, jsou k mání za nulový úrok. Skupují za ně konkurenci, dostupnou pod cenou. Skoro dva biliony korun natiskla i ČNB. Válčila jimi proti vlastní měně. Smrtelníka si exekutor podá i za pár tisíc. Banky tak velké, že nesmí zkrachovat, svá mamutí manka znárodňují. Splácet je budou i příští generace. Kámen mudrců popsal Tomáš Spurný, šéf Moneta Money Bank. Žijeme v systému, kde kapitál musí vydělávat, prohlásil v Lidových novinách. Ti, kdo nám ho svěřili – akcionáři – chtějí, aby vydělával a my jim platili dividendy. Naše návratnost kapitálu za loňský rok je 15,3 procenta. A dividenda ten zisk o miliardu korun přesahuje (?!?).

Tu aroganci zlomí až demokracie, jež ovládne i existenční zdroje. Zdanit zisk tam, kde se rodí – a vrátit banky do veřejného vlastnictví – je akutní už tady a teď.

Josef SKÁLA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 107 hlasů.

Josef SKÁLA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Katerina.Amiourova
2017-06-13 19:11
Shodou okolnotí vím, jak proti parazitním výhodám a jak přivést
peníze zpět do rozpočtu. A zde je návod.
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/chytra-dan-vratit-imperiu-uder
fronda
2017-06-12 00:53
doxanet: To je demagogie, takhle ta volba nestála. V řadě zemí
probíhají demonstrace proti vládě, ale nevede to ani k pádu režimu,
ani ke krveprolití. Pučisté navíc neměli ani zdaleka podporu poloviny
národa. Otázkou ovšem je, jestli by k násilí nepřikročili
demonstranti, nebo jejich zahraniční sponzoři.
hajek.jiri51
2017-06-11 20:05
A vidíte Doxanete nebránili. Tak že díky nim netekla krev. To by jste
snad komunistům dát k dobru mohli! Nebo ani to ne?
Gartouzek
2017-06-11 08:59
"Tu aroganci zlomí až demokracie, jež ovládne i existenční
zdroje." - Má to háček. Teoreticky, když většina občanstva bude
vyznávat individualismus, kapitalistické hodnoty a bude fandit
vychytralcům, kteří se vychytrale vyhýbají platit daně, tak ona
nastolená demokracie (systém) nic nezmění. Občané zvolí
prokapitalistické zástupce a ti budou ještě více dbát na to, aby
bohatí ještě více bohatli na úkor poctivých. Klíčový problém
nevidím v dekracii, ale v množštví obyčejných občanů vyznávající
kapitalistické hodnoty, snící o vlastních tučných kontech v
daňových rájích, obdivující miliardaře (toužící být jako oni) a
ve volbách cílevědomě podporující pravicové strany tvořící
společenský pilíř kapitalismu. Otázkou je, jak vyřešin onen problém
občanstva.
hajek.jiri51
2017-06-10 13:36
Problém je hlavně v tom, že někdo se na těch bahnech veze na voru z
dutých hlav, které jsou schopny tak maximálně zvonit klíči. Ne
francouzskými, samozřejmě.
kozpav
2017-06-10 11:43
OK p. Skála - problém je médiích,které ovládají ti nejbohatší a
ovlivňují veřejné mínění ve svůj prospěch.
ferdaholub
2017-06-10 11:07
frondo, je mi jedno co chtějí dělat chytrolini, podělali vše dokonale
no a nyní pro běžného občana nezbude, než zajít do dílny a pro
zazvonění na poplach vyhledat francouzský klíč !
fronda
2017-06-10 10:08
Nestálo za to se ten "reálný socialismus", navzdory některým
nedostatkům, pokusit ubránit? Co teď ti chytrolíni z
"demokratické levice" hodlají dělat? Asi budou s
vykořisťovateli kolaborovat, jako doposud.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.