FOTO - archiv Haló novin

EU manipuluje státností

Při středeční návštěvě Jihočeského kraje v Milevsku řekl prezident Miloš Zeman, že migrační kvóty Evropské unie představují ztrátu suverenity členských zemí EU. Je to podle něj začátek manipulace státností.

Prezident se domnívá, že každá země si má sama rozhodnout, koho umístí na své území. Dále uvedl, že tlaku EU ohledně migrantů nehodlá ustupovat. »Dejme si na to pozor, každá katastrofa začíná nenápadně. A když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět i napříště,« varoval prezident během debaty s obyvateli Milevska. Podle něj migranti ani nestojí o to, aby je Česká republika přijala. Míří na západ do dalších zemí EU jako například Německo. »Tam samozřejmě dostanou daleko větší sociální dávky, než by dostali tady,« podotkl Zeman.

Evropská komise včera zahájila řízení vůči České republice, Maďarsku a Polsku, neboť podle ní neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování běženců ze zemí postižených migrační krizí – Itálie a Řecka. Kvótový klíč měl zemím zasaženým migrační vlnou pomoci, země Visegrádu s ním ale nesouhlasí a neřídí se podle něj. Program příliš nefunguje ani v rámci ostatních zemí Unie.

Česká vláda se zatím zavázala, že přijme přibližně 2600 běženců z Afriky a Blízkého východu. Zatím jich však na svém území umístila dvanáct. »Na to přijetí byla vyčleněna částka 600 milionů korun, která by se dala použít na mnoho užitečnějších účelů,« uvedl prezident. Domnívá se navíc, že kdyby ČR začala ve větší míře pouštět do země migranty, bude to mít následky. Do republiky by začaly proudit miliony obyvatel z afrických zemí a podle Zemana nelze zaručit, že půjde o skupinu kulturně slučitelnou s českými a evropskými kulturními kořeny.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 34 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.