Práce, čas a kapitál

V poslední době se stále častěji objevují úvahy, že nastupující nový průmysl 4.0 začne ničit pracovní místa. Lidé budou odsouváni ze zaměstnaneckých pozic pryč a vznikne nová nezaměstnanost. Stroje prý nahradí pracovníky ve všech pozicích. Je tomu skutečně tak?

Je pravdou, že zavádění automatizace do pracovního procesu přinášelo od samého počátku svá pozitiva i negativa. V padesátých letech minulého století se často vyskytovaly apokalyptické scénáře, kdy robot stojí před továrnou a dělník mu hrozí kladivem. Tehdejší dělníci se báli, že jim stroje vezmou práci. V té době nikdo nemohl tušit, že s nástupem počítačů tento problém skutečně nastane. V době před nástupem digitalizace průmyslu, tedy před rokem 2000, automatizace skutečně ničila pracovní místa. Na druhou stranu je ale dokázala také vytvořit. Dnes je situace naprosto odlišná. Nástup internetu vede k tomu, že je více pracovních míst ničeno, než vytvářeno. Automatizace globálních rozměrů tedy vede k tomu, že lidé začínají být z pracovního procesu vytěsňováni a nahrazováni levnějšími roboty. Představte si klasický e-shop, kde si objednáte knihy. Ty si můžete nechat přivézt domů a tím pádem ani nemusíte do knihkupectví. Internetový prodej tedy postupně ničí kamenné prodejny. Jak bude automatizace našich životů nabírat na síle, tak by nám teoreticky mělo ale zbývat více volného času. Jenže opak je pravdou.

Automatizace, která způsobí nezaměstnanost, bude levná a člověk bude odsouzen k nicnedělání. Již ve třicátých letech 20. století se nad tímto problémem pozastavil tehdejší ekonom J. M. Keynes, který tvrdil, že v roce 2030 budeme bohatší a budeme pracovat 15 hodin týdně. V první části svého tvrzení měl pravdu. Ve druhém se tragicky zmýlil. Uvažoval, že nástup strojů a automatizace umožní člověku více volného času. To je sice pravda, ale vzhledem k tomu, že naše současná společnost je postavena na výkonu a spotřebě, tak volného času máme stále méně.

Jak jsou výkon a spotřeba propojeny, tak kapitalismus si k tomu všemu vytvořil dluhovou společnost. Ve své podstatě platí, že růst táhne spotřeba a ta je kryta dluhem. Mnoho lidí dnes den co den řeší, jak zaplatí půjčky, hypotéku. Z toho plyne, že když budou lidé vytlačeni v důsledku automatizace z pracovního procesu, tak spadnou do spirály dluhu. Sice se nám zdá, že jsme v globálním měřítku bohatší, ale ve své podstatě jsme nešťastní, protože musíme neustále myslet na to, co musíme zaplatit. To zapříčiňuje nárůst depresí, sebevražd a různých jiných lidských neštěstí. Nadnárodní korporace, které tento svět vytváří, nezajímá, co budete dělat, když se zadlužíte. Pro ně je důležité, že budete neustále nakupovat a také se neustále zadlužovat.

Jak si tedy představit budoucnost bez těchto negativ? Nenechat se hlavně nachytat různými šmejdy a lovci, kteří chtějí zbohatnout na vašem nevědění. Pokud jde o nástup robotizace 4.0, tak tomu zcela jistě nezabráníme, ale je nutné zabezpečit, aby se vytvořila nová pracovní místa, která budou odolávat automatizaci. I když automatizace už dnes proniká i do takových míst, kde byla prakticky nemyslitelná. Objevují se první počítače s »bílým límečkem«, které nahrazují právníky nebo sekretářky. Jak tento nástup bude sílit, tak budeme mít skutečně více volného času. Pokud ale budeme stavěni do role zadluženého, tak přeci budeme muset mít nějakou obživu, abychom dluh zaplatili. Když bude existovat společnost bez dluhu, tak volný čas, který získáme díky automatizaci, budeme moci skutečně věnovat sami sobě.

Jan KLÁN, poslanec


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 23 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2017-06-19 15:36
Gartouzek:S vaším příspěvkem musím jedině souhlasit.Nedávno jsem
zaznamenal na internetu k jednomu článku následující diskuzní
příspěvek:Dnes si každý může koupit to nejluxusnější auto.Ale
jezdíme v ojetinách.Na dobrou knihu též už nejsou fronty,protože
dobré knihy už došli.Banánů všude kolik chceš.Vše co nám tenkrát
scházelo,máme.Ale naopak nám schází to,co jsme tehdy měli.Nakonec
jsme zjistili,že nám vlastně HOVNO scházelo.Tak ho konečně máme...
Gartouzek
2017-06-19 09:33
Kapitalismus je něco jako převládající životní styl lidí. Je to
prostě v lidech. I zadlužování je životní styl. V minulosti se lidé
za půjčku styděli, dnes se půjčkami chlubí. "Proč čekat, až
si našetřím, když to mohu mít hned na půjčku?" Většina lidí
není k zadlužování se tlačena nuzotou, ale tím, že nedovedou
odolávat svodům a neumí strategicky myslet.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.