ILUSTRAČNÍ FOTO - humber.ca

Zločin po síti

O takzvaných »skupinách smrti«, o internetových společenstvích, kde takzvaný administrátor nabádá mladé lidi k sebevraždě, se toho napsalo už dost, uvedl ruský list Pravda.

Většinou s despektem. Prý to je jen fáma a nelze tomu věřit, jako většině různých »internetových hloupostí«.

Jenže nejde o fámu, jak se přesvědčili kriminalisté z ruského Čeljabinska. V květnu se tam pokusila o sebevraždu 14letá dívka. Přeřezala si vény v zápěstí, byla naštěstí včas dopravena do nemocnice. Kriminalisté pokus o sebevraždu vyšetřovali a zjistili, že dívka byla členkou »skupiny smrti«. Dozvěděli se to přímo od ní, kdyby zahynula, nevěděli by nic. Podařilo se jim dohledat i administrátora. Ve druhém červnovém týdnu ho zadržela moskevská policie. Jedná se o 25letého Moskvana, který vydával příkazy 32 členům skupiny, všichni jsou mladiství. V rozkazech požadoval, aby si členové sami fyzicky ubližovali a nakonec vydal i »příkaz« k sebevraždě. Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková výslovně uvedla: »Podezřelý se přiznal, že řídil 32člennou skupinu smrti, dával jejím účastníkům rozkazy, aby si tělesně ubližovali s cílem je ‚dovést‘ k sebevraždě.«

Zatčenému při prohlídce jeho bytu zabavili pět mobilních telefonů, několik SIM karet a počítač. Všechny tyto předměty a data z nich hodlá obžaloba zařadit mezi důkazy. Podezřelý byl vzat do vazby, soud ji schválil do pátého srpna.

Do té doby vyšetřovatelé analyzují materiály z počítače podezřelého, i sešity, do nichž si oběť psala deník. Kriminalisté také vyslýchají rodiče oběti a pracovníky školy, kterou navštěvovala. Hodlají ještě do soudu objasnit, jaké pohnutky vedly dívku k tomu, že poslouchala »administrátora« až do téměř hořkého konce. Podezřelý bude souzen podle odstavce zákona o »dovedení člověka k sebevraždě«, za což hrozí trest jako za vraždu. Podle kriminalistů je poměrně zvláštní, že podezřelý se svou vinou nijak netají, ochotně o ní vyšetřovatelům vypráví, ale jen proto, že žádnou vinu necítí. Své jednání považuje za »přijatelné« a »moderně internetové«. Prý dodával členům porozumění.

Očekává se, že proces bude v Rusku hojně sledován, bezpečnostní orgány doufají, že se stane i poučením pro rodiče dospívajících dětí, aby je nenechávali »svému osudu« a hovořili s nimi o jejich problémech a zálibách. Také pedagogičtí pracovníci jsou vyzýváni, aby si žáků všímali nejen, pokud jde o prospěch, ale také viděli náhlé změny v jejich chování a mohli jim spolu s rodiči zavčas pomoci.

Za poslední čtyři měsíce totiž spáchala sebevraždu více než stovka ruských dětí a mladistvých. Podle policie většina z nich byla členy »skupin smrti«, které existují už několik let a rozšiřují se i za hranice země.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-06-19 23:18
"Jaké pohnutky vedly dívku k tomu, že poslouchala
»administrátora« až do téměř hořkého konce." Nedávno jsem na
jedné stránce četl, že pokusně na svém webu majitel napsal:
"Nemáte ještě virus ve svém počítači? Můžete si ho zde
bezplatně stáhnout." Napsal, že se našlo více osob, které klikly
na tlačítko: "Stáhnout virus do svého počítače."
Poznamenal, že tam žádný virus nedal, jednalo se o prázdné kliknutí.
Některé osoby ze zvědavosti jsou ochotné riskovat skutečně hodně.
Jeden pořad pro mládež byl věnován drogové prevenci. Výsledek? Byl
zaznamenán velký nárůst předavkovaných mladistvých.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.