Uctili památku národních hrdinů

Pietní shromáždění k 75. výročí hrdinské smrti národních mstitelů – československých parašutistů, kteří padli v boji s německou přesilou 18. června 1942 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, se konalo včera dopoledne u pamětní desky připomínající tuto událost.

Představitelé státu a veřejného života uctili památku čs. parašutistů, kteří 27. května 1942 uskutečnili úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přítomni byli premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek, ministr obrany Martin Stropnický, ministr kultury Daniel Herman, primátorka Prahy Adriana Krnáčová, náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář, předseda ČSBS Jaroslav Vodička ad. Resslovu ulici, v níž byla kvůli akci dočasně zastavena doprava, zaplnila v hojném počtu také veřejnost. Přišlo mnoho mladých lidí i rodiny s dětmi. Dvě 15leté dívky, Lenka Veselá z Cerhenic a Tereza Šubrtová z Prahy, zapálily u pamětní desky svíčku. Proč přišly? »Zajímám se o tuto historickou událost a obě si vážíme našich hrdinů,« řekla Lenka Veselá naší zpravodajce.

K poctě Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce zazněly slovenská a česká hymna. Akce byla bez proslovů. Uvnitř chrámu poté pokračovala za parašutisty a jejich odbojové spolupracovníky panychida, a poté vzpomínkový akt u pamětní desky v kryptě.

Na Karlově náměstí se také po oba víkendové dny konal program, jenž přiblížil výcvik čs. vojáků a parašutistů. K vidění byly veteránské vozy, zbraně apod. Vyrostl tam dobový stanový tábor československých letců v Británii.

Útok na vysokého nacistického pohlavára Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí našeho odboje. Parašutisté se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 29 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-06-18 21:58
Propaganda se ani v této souvislosti neštítí lží s cílem plivnout si
na komunisty. Přitom o hrdinství parašutistů nikdo nepochyboval, o akci
byl natočen film Atentát, po Gabčíkovi se jmenuje obec i přehrada... O
smyslu akce pochyboval domácí prozápadní odboj a žádal do Londýna o
zrušení.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.