ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv Haló novin

Vláda občanům nic nového nepřinese

O dluzích politických stran vůči voličům a o blížících se volbách do Poslanecké sněmovny byly včerejší Otázky Václava Moravce.

Předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by podle vlastních slov velmi mrzelo, kdyby některé zákony předložené do sněmovny nebyly po úpravách přijaty. Hovořil například o zákoníku práce a o sociálním bydlení. »Sociální bydlení je věc, která trápí naši společnost hodně dlouho, a myslím si, že tam by se mělo odpracovat to, co se tam neodpracovalo,« řekl Kováčik.

Zdůraznil, že komunistická opozice »nejede« ve vině sněmovních obstrukcí, protože tato témata jsou dlouhodobě odchylována především pravicovou opozicí. »Oni to ani neskrývají, že nechtějí, aby byl projednán zákoník práce, nebo ony sociální služby,« upozornil Kováčik s tím, že KSČM dostatečně pomáhala koalici, zejména v době, kdy neměla přítomné všechny poslance.

»Hlasujeme totiž ne podle toho, kdo zákony předkládá, ale podle toho, co je jejich obsahem. Pokud je obsah zákona prospěšný a je v souladu s volebním programem KSČM, tak jej podporujeme,« zdůraznil Kováčik s tím, že jestli zákon předložila opozice, nebo koalice, je podle jeho slov vedlejší.

Kováčik dále uvedl, že současná vláda občanům již nic nového nepřinese, protože spory uvnitř ní jsou čím dál tím hlubší. »Chtěli jsme již v lednu, aby šli od toho a byly předčasné volby. Jsme však nadále připraveni přijímat podpisy zákonodárců pro vyslovení nedůvěry této vládě,« upřesnil Kováčik s tím, že jich mnoho nechybí.

Byl by také rád, kdyby se ve sněmovně projednávaly návrhy, které tam přináší KSČM spolu se sociální demokracií. »Proplácení prvních tří dnů nemocenské, lepší péče o zemědělskou půdu. Rádi bychom, kdyby se ještě projednalo alespoň zdanění, když už ne zrušení, takzvaných církevních restitucí, ale také projednání návrhů exekucí,« vysvětlil Kováčik a dodal, že především kvůli vnitrokoaličním sporům valná většina z toho, co bylo slíbeno, stejně ve sněmovně projednána a schválena bohužel již nebude.

V debatě se hovořilo i o předvolebních tématech. Podle poslankyně Radky Maxové (ANO) jsou důležité sociální téma a daně. Lidovci podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) budou cílit na rodinu a vzdělanost.

Podle Kováčika jsou například daňové zákony vždy důležité. »Takže my znovu vytáhneme milionářskou daň, ale i progresivní zdanění, zdanění korporací, protože je třeba zamezit masivním únikům nikoliv jenom daňovým, ale i těm, které jsou ze zahraničí a týkají se zisku,« zdůraznil Kováčik. Dodal, že do zahraničí každoročně mizí možná i stovky miliard ze zisků obchodních řetězců.

Kováčik se také trefným bonmotem obrátil na případné voliče ANO. Řekl, že pokud bohatý člověk půjde volit levici, je to jeho rozmar, když ovšem ti ostatní půjdou volit milionáře, je to jejich slabá chvilka.

»Voliči prostě musí prohlédnout, co je za těmi všemi předvolebními slovy. Jestliže se za občasnou levicovou rétorikou skrývají tvrdě pravicové kroky, tak ta strana je pravicová, ať se tváří sebelevicověji,« zdůraznil Kováčik s tím, že má na mysli právě Babišovo ANO.

(rad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 44 hlasů.

(rad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hurda
2017-06-20 09:35
Volit je už jenom třeba Hnutí ANO s panem Babišem,SPD s panem Okamurou
a komunisti !!!!!
hajek.jiri51
2017-06-19 20:18
A coby ne. Ještě se možná budeme divit!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.