Zase porážka venku - a hodně vysoká!

Čeští házenkáři v závěrečném kvalifikačním utkání už s jistotou postupu na mistrovství Evropy prohráli vysoko 20:33 v Makedonii, jež si tak zajistila vítězství ve skupině a účast na lednovém šampionátu v Chorvatsku. V konečné tabulce čtvrté skupiny obsadili svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše druhé místo.

Čeští reprezentanti chtěli dosáhnout na první kvalifikační bodový zisk ze hřišť soupeřů, nakonec se ale rozloučili debaklem a s bilancí tří domácích výher a tří venkovních porážek. Makedoncům, které táhl s 11 góly kanonýr Kiril Lazarov, se tak i s úroky podařila odveta za listopadovou porážku 28:35 z Plzně.

Makedonci s podporou plné haly od začátku vedli a směřovali za postupem. Postupně navyšovali skóre a první poločas vyhráli 16:10, přičemž Lazarov vstřelil jejich devět gólů. Českému celku se nevydařila ani druhá půle a po neproměněných šancích a častých vyloučeních narostla jejich ztráta až na konečných 13 gólů.

Po třech brankách zaznamenali Jakub Hrstka, Miroslav Jurka, Tomáš Babák a Stanislav Kašpárek.

»Chtěli se dnes prezentovat úplně odlišně od toho, jak zápas probíhal a s Janem Filipem jsme si utkání představovali zcela jinak. Po potvrzení našeho postupu jsme bohužel nebyli schopni udržet potřebnou koncentraci a nasazení a to celý zápas poznamenalo,« řekl pro svazový web Kubeš.

»Od první minuty to z naší strany nebyl optimální výkon. Dnešek musíme zanalyzovat a zapracovat na tom, aby se nám to nestalo příště. Ale postup z druhé příčky je úspěchem a věříme, že budeme moci stavět na předchozích výkonech, které nám jej zajistily,« doplnil jeden z dvojice trenérů.

Češi měli už před cestou na horkou půdu do Skopje jistotu, že v nejhorším případě budou nejlepším týmem z třetích míst, který se probojuje na ME. Nakonec však zásluhou vítězství Islandu 34:26 nad Ukrajinou v souběžně hraném duelu skončili čeští házenkáři druzí. Seveřany při bodové shodě předčili díky lepší bilanci ve vzájemných zápasech, kterou si zajistili středečním vítězstvím 27:24 v Brně.