Ilustrační FOTO - Pixabay

Změna fakultních nemocnic na univerzitní se nestihne

Fakultní nemocnice se na novou právní formu univerzitních nemocnic od příštího roku nepřemění. Sněmovní zdravotnický výbor projednávání zákona, jenž převod předpokládá, přerušil až do konce září. To znamená, že norma již v tomto volebním období schválena nebude.

Podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM a místopředsedkyně výboru Soni Markové je jenom dobře, že zákon z dílny ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) »spadne pod stůl«. Připomněla, že KSČM podporovala vnik nové právní formy neziskových nemocnic, což také slíbila koalice ve svém prohlášení. Takový zákon však ministerstvo zdravotnictví nepředložilo. »Naopak po příchodu Ludvíka do čela resortu byl předložen jakýsi návrh na přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní s tím, že jde o dohodu s rektory a s vysokými školami. Na druhou stranu jsme ale byli svědky protestů ze strany odborů, České lékařské komory ale i dalších, kteří poukazovali na možnost budoucí privatizace a také na to, že ze zákona vypadla forma oddlužení,« řekla Marková našemu listu.

Se ztrátou hospodaří zejména Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, v červených číslech skončila v uplynulých letech také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Marková připomněla, že ministr si od tohoto zákona sliboval i stabilizaci těchto nemocnic, je ale podle ní věcí zřizovatele, především ministerstva zdravotnictví, aby těmto nemocnicím pomohl natolik, aby nebyly ve ztrátách. »A to se může dít i bez toho, aby se takovou ukvapenou formou, jako bylo předložení tohoto zákona, řešilo něco tak zásadního. Určitě by v příštím volebním období mělo dojít k tomu, že vznikne nová právní forma neziskových nemocnic a bude vytvořena páteřní síť těchto zařízení, tak jak to KSČM dlouhodobě prosazuje, ale pro co ani tato vláda neměla dostatek vůle,« dodala Marková.

Myslel při psaní zákona ministr na sebe?

Navíc stojí podle ní za pozornost fakt, že předlohu podporuje pouze TOP 09 a exministr Leoš Heger, který podobný návrh také předkládal. ČSSD tehdy proti tomu bojovala a poukazovala na možnou privatizaci. Je tak podle Markové hodně zvláštní, že Ludvík takovýto zákon prosazuje. »Zlí jazykové tvrdí, že pan ministr předložil tento zákon tak trochu sám pro sebe, protože v něm je i úprava možnosti odvolání ředitele fakultní nemocnice,« uvedla poslankyně. Zatímco dnes může ředitele ministr odvolat prakticky kdykoli, nový zákon by tuto možnost značně zkomplikoval. »Samozřejmě já to nepředpokládám, ale říká se to. V každém případě ale zákon nebyl dostatečně projednán a neodpovídá tomu, co bylo slíbeno,« dodala Marková s tím, že na konci volebního období bez dostatečného projednání nelze takovýto zákon přijmout.

Předloha předpokládá, že univerzitní nemocnice by byly právnickou osobou, kterou by bylo možné ustavit, zrušit nebo sloučit pouze zákonem. Zařízení by měla uzavřenou smlouvu o spolupráci s vysokou školou, jejíž studenti by se v nich vzdělávali. V čele univerzitních nemocnic by sice stáli ředitelé, za zády by ale měli nově správní rady. Nemocnice by hospodařily s majetkem, který by na ně stát převedl, a výnosy by mohly použít pouze na úhradu nákladů spojených se svou činností.

(jad)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-06-19 20:17
Kolik set miliard se musí nalít než si bílá hydra řekne - stačilo
by! Horní hranice zřejmě neexistuje. To by musela mít horní hranici
lidská chamtivost. O nic jiné než o vytahání peněz z kapes přece
nejde. Existuje humánnější model, než byl za socializmu? Podívejte se
třeba na Kubu, pokud si už někdo nevzpomene. Anebo si pusťte dokument
Michaela Moora Sicko... Anebo jsme už dočista oslepli a ohluchli?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.