Ilustrační FOTO - Pixabay

Politujte parazity

Nechcete někdo pouvažovat o miliardářích? Vždyť oni tak tvrdě pracují, a jediné, co z toho mají, jsou nářky a skuhrání, napsal britský list The Morning Star.

Vezměte si třeba úctyhodného kapitána průmyslu, bývalého majitele maloobchodní síťě BHS, která v Británii ukončila činnost loni v srpnu po 88 letech činnosti, Philipa Greena (s majetkem 4,4 miliard liber). Dokonce ho chtějí zanechat samotného na jeho jachtě za 100 milionů liber, kde pracoval na »zalátání díry« v penzijním schématu dělníků BHS.

Počátkem loňského září se zavázal, že »na tom budu pokračovat s veškerým úsilím, abych dosáhl co nejdříve uspokojivého výsledku«. A to lidé stále ještě nejsou spokojení! Žehnejte mu.

Jindy to byl majitel »Sports Direct« Mike Ashley (jemuž se připisují 2,2 miliardy liber), kdo byl donucen prosit: »Nejprve mi prosím dejte nějaký čas, abych se podíval, jestli ty problémy můžu napravit.« A zlomil se mu hlas, když žádal: »Prosím, dejte nám na nápravu 12 měsíců. Co to je 12 měsíců?«

Pochopíte, pod jakým je Ashley tlakem. Ti nevděčníci, pracující ve skutečnosti za méně, než je minimální mzda, v jeho skladech, a ti, kteří vyvolávají nepokoje v odborech Unite, nechápou, jaká je to zátěž neustále dokola vláčet gigantickou hromadu padesátilibrových bankovek.

Ne, pro ně je život brnkačkou. Sotva se kdy sníží k tomu, aby odpracovali pár hodin!

Chudák. Ubohý, ubohý megaboháč Mike Ashley.

Občas byste rádi věděli, zda se tihle lidé poslouchají, když mluví. Zatímco se Ashley ovívá hrstí svých padesátek a Green se sluní na jachtě, jejich dělníci - nebo bývalí dělníci v případě BHS, protože už je navěky zavřený - zápasí o jídlo, jež by mohli položit na stůl svým dětem, a bojí se, aby se penze, na jejichž vytvoření po léta přispívali, »náhodou« nevypařily.

Není to jaderná fyzika - problémy jsou zjevné a řešení jasná. Green má víc než dost peněz, aby ucpal díru ve výši 571 milionů liber v samotném penzijním schématu BHS - sumu, jež se záhadně podobá 580 milionům liber, jež získala z firmy jeho rodina.

To nespraví zkrachovalou firmu, jež bývala rysem téměř každé hlavní ulice, ani to nezajistí práci těm, kteří se ocitli jejím zavřením bez ní, ale obnoví to penze, jež dluží svým dělníkům.

Totéž platí pro Ashleyho. Ten měl dokonce tu drzost, že obvinil ze »zvrhlého« chování dělníků ve Sports Direct jejich odborový svaz Unite. Vyplácet personálu důstojnou mzdu, dát mu jistotu odpracovaných hodin, chovat se k nim se základní lidskou důstojností není pro Sports Direct ani Ashleyho nic složitého ani nedostupného.

A co těch žádaných 12 měsíců? A co takhle vypláznut hotovost k zajištění bezpečí penzistům, to vážně vyžaduje každý den tvrdě přemýšlet?

Je důležité si připomenout, že ačkoli se těmto dvěma zlodějským baronům nedávno dostalo neobvyklé spousty pozornosti, jsou běžnými produkty našeho kapitalistického systému.

Nahromadili si bohatství »za hranicí snů o hrabivosti«, k němuž si pomohli, sklízejíce plody práce druhých. Jejich sny se naplnily na hřbetech jejich dělníků.

Tento list nedává velké naděje, že Green vyplázne penzistům BHS chybějící prachy, ani že se Ashley postará o důstojné zacházení s dělníky ze Sports Direct, ani že je náš kapitalistický stát bude nutit to udělat. Tenhle systém jejich chování očekává a odměňuje, takže ten systém musíme změnit, napsal The Morning Star.

Překlad Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 23 hlasů.

Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-06-19 22:43
Svým způsobem jsou miliardáři skutečně politováníhodní lidě. Ne
po finanční či pracovní stránce, ale po lidské. Na jednom semináři
jsem slyšel: "Měl jsem možnost se seznámit s milionáři a
multimilionáři tohoto světa. Mezi nimi jsem nenašel jediného
šťastného člověka." Štěstí vidím v dobrosrdečných
přátelích s dobrou náladou a ochotných pomoci v nouzi. Takové mám.
Takoví se za peníze nekoupí.
hajek.jiri51
2017-06-19 20:32
To je typické. Závist a nic jen závist. Vždyť oni dřou jak nikdo na
světě. I když i já jsem byl ochoten pracovat 2x více tedy i 16 hodin
denně (spát se musí) ale za 10 000 násobek mzdy. Ale nebyl jsem asi
dost pracovitý. Nebo nebyl v pravý čas na pravém místě. Třeba jaK
ten Slováky milovaný Kiska, za kterého by někteří prozřelí
spoluobčané rádi vyměnili Zemana!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.