Ilustrační FOTO - Pixabay

Sedm z deseti kuřáků by chtělo přestat

Léky, které pomáhají pacientům s odvykáním kouření, stojí denně asi jako krabička cigaret. Pojišťovny je neplatí, některé na ně ale přispívají.

Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové přestává v ČR kouřit ročně asi milion lidí, většina z nich se o to pokouší bez jakékoliv pomoci a jejich úspěšnost je nízká. »Léky nejsou a nikdy nebudou proti kouření. Jsou proti abstinenčním příznakům,« vysvětlila Králíková. Jde o kombinaci nikotinu, antidepresiva a léku na zvládnutí závislosti. Užívat by se měly aspoň tři měsíce, ideálně ale půl roku. Pokud pacienti vydrží nekouřit šest měsíců, je úspěšnost 70 až 80 procent. Zvyšuje ji také pravidelný dohled odborníků. Pojišťovny, které na léčbu kouření přispívají, často požadují potvrzení z centra pro závislé na tabáku. Částka se pohybuje od 400 do 4000 Kč ročně, přispívají čtyři pojišťovny.

Králíková doporučuje, aby se problematice kouření věnovali ve svých ambulancích zejména praktičtí lékaři. »Je třeba se každého pacienta zeptat na kouření, protože jinak má pocit, že kouření na jeho nemoc vliv nemá. Měl by také dostat doporučení, že má přestat,« uvedla.

V ČR je podle odborníků asi 1,4 milionu kuřáků. Sedm z deseti by rádo přestalo. Úspěšnost odvykání bez odborné pomoci jsou jen asi čtyři procenta. Po roce léčby v centrech pro závislé na tabáku je to asi 39 procent. Center je v ČR asi 36, jejich péče je hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění, pacienti si platí léky.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.