Ilustrační FOTO - Pixabay

Cizinci mají o léčbu v ČR zájem

Plánované léčení v České republice vyhledalo v loňském roce 1111 pojištěnců jiných evropských států, hodnota zákroků a léčby činila 140,3 milionu korun. Převažovali zejména pacienti ze Slovenska (750), následovali Britové (198) a Němci (60).

Vyplývá to ze statistické ročenky Kanceláře zdravotního pojištění (KZP). »Náklady českého systému jsou Kanceláří ZP vždy důsledně účtovány zahraničním institucím a jsou tak v konečném důsledku příjmem českého zdravotnického systému,« uvedl ředitel KZP Ladislav Švec. Možnost vyhledat cíleně a plánovaně léčení v ČR, hrazené prostřednictvím české zdravotní pojišťovny, vyplývá z evropského práva a smluv, uzavřených s některými nečlenskými státy.

Zájem evropských pojištěnců o využití služeb českého systému je podle údajů KZP zhruba desetkrát častější než zájem českých pojištěnců o cílené vycestování do jiné evropské země. Z hlediska nákladů je pak rozdíl dokonce čtrnáctinásobný. V loňském roce vyhledalo v zahraničí plánovanou léčbu 111 Čechů, celkové náklady dosáhly 10,5 milionu korun. »Zájem zahraničních pojištěnců o cílené využití systému veřejného zdravotního pojištění v ČR objektivně potvrzuje relativně vysokou kvalitu a dobrou dostupnost zdravotních služeb v ČR,« uvedla kancelář. Svědčí o tom prý nejen její zkušenosti s fungováním jiných systémů, ale i výsledky mezinárodních srovnání.

Nejčastěji měli loni v ČR zahraniční pacienti zájem o specifické neurochirurgické zákroky. Dále jezdili kvůli optice, vyzvedávali si či nechali aplikovat tvrdé kontaktní čočky a oční protézy. Zájem byl i o transplantace, a to zejména plic, kostní dřeně a kombinované transplantace, a dále například o některá genetická vyšetření či specifické chirurgické a ortopedické zákroky.

Češi naopak v cizině vyhledávali nejmodernější genetická vyšetření vzorků, prováděná v laboratořích několika vyspělejších států EU, zejména v Německu a Nizozemsku.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.