Ilustrační FOTO - Pixabay

Na nárůst poruch příjmu potravy mají vliv sociální sítě

Podle odhadů odborníků trpí nějakou z poruch příjmu potravy asi 4,5 procenta populace. Na nárůstu těchto poruch mají vliv i sociální sítě, na kterých se objevují informace či skupiny, které nemoc podporují. Odborníci se je snaží vyvážit informacemi o léčbě.

»Na sociálních sítích se v proanorektické aktivitě podporují. Velice často se i zrazují z léčby a radí si, jak se léčbě vyhnout,« řekla na tiskové konferenci k léčbě těchto poruch vedoucí lékařka centra pro léčbu poruch příjmu potravy Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Hana Papežová. »Mají různé skupiny, kde soutěží a posílají si fotky. Poruchy příjmu potravy jsou velmi kompetitivní (schopný konkurence, soutěživý),« dodala. Nejčastěji trpí dospívající dívky, asi v pěti procentech i mladší 12 let.

Problém se objevuje celosvětově. V posledních letech média informovala například o čínských dívkách, které se snaží být v pase štíhlejší než kratší strana papíru velikosti A4, mít zápěstí užší než bankovka nebo srovnání šířky stehen nad koleny s mobilním telefonem iPhone. Důkazem štíhlosti má být také schopnost dokázat udržet tento mobil za zády rukou podobně jako v pozici při modlení.

Odborníci se proto snaží působit i na internetu. »V posledních deseti letech musíme i zasahovat, protože na internetu jsou některé závažné proanorektické rady. Snažíme se je aspoň trochu vyvážit informacemi k léčbě, o tom, jak to řešit, a o následcích,« dodala Papežová. Provozují proto web zaměřený na poruchy příjmu potravy Healty and Free.

Asi jedno až 1,5 procenta populace trpí anorexií, tedy nezdravým hubnutím, kolem tří procent bulimií, tedy přejídáním spojeným často s nuceným zvracením. Stále častěji se lékaři setkávají také s tzv. psychogenním přejídáním. »V poslední době léčíme také více anorektických pacientek, které byly obézní a přešly do opačného extrému,« uvedla Papežová. Pacientky se podle ní mohou schovávat za extrémně zdravou stravu nebo za různými domnělými alergiemi na potraviny.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.