ILUSTRAČNÍ FOTO - welt.de

Slavkovská trojka může řešit migraci

Střední Evropa je schopna nalézt vlastní pojetí migrace a řešení migrační krize. V Brně se na tom ve čtvrtek shodli vrcholní představitelé tzv. slavkovského formátu, tedy premiéři ČR, Slovenska a Rakouska.

Zejména podle slovenského premiéra Roberta Fica se diskuse o migraci musí přenést z úrovně Evropské unie na úroveň regionální spolupráce několika států, které k sobě mají blízko. »Nemůžeme si dovolit rozvracet Evropskou unii na tématech, u kterých máme jiné názory. Musíme prokázat způsobilost profesionálních politiků a já se k tomu chci postavit racionálně vznikem menších platforem pro diskusi,« řekl Fico po jednání. Zdůraznil, že je potřeba hledat odpovědi na to, jak zastavit migrační vlnu, když jen přes Středozemní moře přišlo do EU do konce května přes 60 000 běženců, asi o šest procent více než za stejné období loňského roku. Diskuse na menší platformě může pomoci zlepšit vzájemné chápání postojů jednotlivých zemí a nalézt výhodné a efektivní řešení pro všechny, míní Fico, který na tiskové konferenci uvedl jako příklad vhodné platformy Visegrádskou čtyřku nebo právě slavkovský formát.

Také rakouský kancléř Christian Kern, ač Rakousko zastává dlouhodobě jiné postoje než Visegrád, EU kritizoval. Kern konstatoval, že ohledně migrace se EU už rok točí na místě a daří se jí jen drobné kroky.

Jednání v tzv. slavkovském formátu se uskutečnilo podruhé. Poprvé se konalo ve Slavkově u Brna v lednu 2015. Pro ČR jde o alternativu Visegrádu, neboť v něm panují neshody mezi zeměmi bývalého Československa a Maďarskem v otázce tzv. Benešových dekretů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.