Vizualizace budoucí podoby výzkumného centra s reaktorem MBIR.

V4 se zúčastní projektu reaktoru MBIR

Výzkumné ústavy a firmy ze zemí Visegrádské čtyřky (ČR, SR, Maďarsko a Polsko) se budou podílet na výzkumné práci v mezinárodním výzkumném centru, které vznikne v Rusku společně s reaktorem MBIR, nejvýkonnějším výzkumným rychlým reaktorem na světě.

Sdružení V4G4 Center of Excellence, které sdružuje čtyři ústavy jaderného výzkumu a inženýringové společnosti ze zemí V4, podepsalo s ruskou státní korporací pro atomovou energii Rosatom, která staví reaktor MBIR, memorandum o porozumění při zapojení do výzkumného centra s reaktorem MBIR.

Memorandum bylo podepsáno v pondělí 26. června během mezinárodní konference o rychlých reaktorech a jejich palivovém cyklu FR17, kterou pořádala MAAE 26.-29. června v Jekatěrinburgu a která je největší konferencí na toto téma. Podle znění memoranda se partneři dohodli, že schválí klíčové podmínky zapojení do mezinárodního výzkumného centra MBIR a že určí závazný objem výzkumných prací na novém reaktoru.

Odlévání prvního betonu do základů reaktorové budovy, k němuž došlo v roce 2015.

Reaktor MBIR vzniká ve výzkumném ústavu jaderných reaktorů NIIAR, který leží v Dimitrovgradu. Díky unikátním technickým parametrům reaktoru MBIR je možné řešit široké spektrum výzkumných úkolů, které jsou nezbytné pro vznik nových konkurenceschopných a bezpečných jaderných energetických reaktorů včetně rychlých reaktorů. Ty mají zásadní význam pro dlouhodobou udržitelnost jaderné energetiky, protože umožňují efektivně uzavřít jaderný palivový cyklus. Reaktor MBIR navíc díky svému velkému výkonu několikanásobně zkrátí dobu trvání výzkumných prací oproti stávajícím reaktorům.

Reaktor MBIR má být podle plánů uveden do provozu v roce 2020 a patří k projektům označovaným jako megascience. V provozu má být 50 let, a dlouhodobě tak zajistí pro jaderný výzkum moderní výzkumné zařízení s potřebnou infrastrukturou.

V4G4 Center of Excellence tvoří český výzkumný ústav ÚJV Řež, slovenská inženýringová společnost VUJE, maďarský výzkumný ústav Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának a polský výzkumný ústav Narodowe Centrum Badan Jadrowych. Sdružení je registrováno na Slovensku a vyvíjí reaktor Allegro, který patří do IV. generace a je chlazený plynem.

Českou účast bylo možné zaznamenat již při přípravě projektu, protože inženýringová společnost EGP Invest z Uherského Brodu (součást Skupiny ÚJV) dodala Rosatomu v roce 2013 projekt strojovny s vyvedením výkonu. Spolupráce mezi EGP Invest a projekčním ústavem Atomprojekt, ze struktury Rosatomu, byla o rok později dále rozšířena o oblast radioaktivních odpadů. »Navázání přímé spolupráce s ruským jaderným průmyslem v rámci projektu MBIR vnímáme jako jedinečnou možnost pro další rozvoj naší firmy. Je to zcela zásadní referenční kontrakt, jehož úspěšná realizace nám umožní vstup na nové zahraniční trhy,« říká František Fiedler, ředitel Divize strojní a jaderné technologie EGP INVEST.

V ČR existují dva výzkumné reaktory v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

(rj)

FOTO – Essential Communication (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 21 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


malousek.jan
2017-07-30 20:25
Je moc dobře že se takovýchto projektů účastníme, přeci jen jsou to
pro nás cenné zkušenosti, které můžeme zúročit nejen na jaderném
trhu ve světě ale I při případné dostavbě nových bloků u nás v
Česku. Díky tomu bychom si v budoucnu mohli nové bloky postavit z velké
části sami tak jak tomu bylo v minulosti.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.