Milada Halíková na tiskové konferenci.

Památník v Letech žádné další řešení nepotřebuje

Památník v Letech u Písku je dostatečně pietně ošetřen a není třeba na místě dělat další úpravy. Shodli se na tom členové sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, a to napříč politickým spektrem. Novinářům to řekla jeho předsedkyně Milada Halíková (KSČM).

V místech někdejšího koncentračního tábora pro Romy stojí vepřín, o jehož odkoupení a následném odstranění vláda jedná. Existenci vepřínu v blízkosti pietního místa dlouhodobě kritizují občanští aktivisté. Poslanci z výboru ale tuto kritiku odmítli. »Napříč politickým spektrem jsme se na místě a po prohlídce památníku shodli v názoru, že místo je dostatečně pietně upraveno a není potřeba žádného dalšího řešení. Nad čím by se ale mělo zamyslet nejen ministerstvo kultury, ale také příslušný krajský úřad, je skutečnost, že náklady spojené s údržbou tohoto pietního místa hradí ze svého rozpočtu malá obec Lety,« uvedla Halíková.

Nelíbí se jí, že poslanci nejsou ze strany vlády informováni o celé řadě důležitých věcí, o nichž se následně dovídají pouze prostřednictvím sdělovacích prostředků. Konkrétně poukázala právě na vládou projednávané odkoupení vepřína. To by navíc podle Halíkové stálo daňové poplatníky »nemalé finanční prostředky«.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v úterý řekl, že do konce týdne si zástupci kabinetu a majitelů výkrmny ze společnosti AGPI předají cenové nabídky a požadavky. Podle něj jednání probíhají dobře a v září by se pak celý proces výkupu mohl dokončit.

Stát se k památkám chová macešsky

Halíková připomněla, že výbor se opakovaně věnoval i záležitosti otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Člen výboru Karel Pražák (zvolen za Úsvit) podotkl, že točna má pravidelnou návštěvnost kolem 50 tisíc diváků za sezonu, a stejně se uvažuje o její likvidaci. To je podle něj proti zájmu podpory cestovního ruchu. »Dochází k tomu, že se nerespektují zájmy jak státu, tak veřejnosti. Takovouhle atrakci by si žádný stát v Evropě nedovolil zlikvidovat,« dodal Pražák.

Halíková se pozastavila také nad tím, že ČR sice podepsala řadu úmluv a závazků o tom, jakým způsobem se bude kulturním památkám a jejich financování věnovat, ve skutečnosti je ale nenaplňuje. »Stát podle našich zjištění ve vztahu k městům a obcím se chová velice macešsky. Není to jenom v případě kulturních památek, ale jde také o dlouhodobě kritizovaný nedostatek finančních prostředků na výkon státní správy,« uvedla.

Členka výboru Jana Fischerová (ODS) kritizovala ministerstvo pro místní rozvoj za nepředložení čtyři roky slibovaného zákona o cestovním ruchu. »Mrzí nás to, protože zejména statutární města na to apelovala,« dodala poslankyně.

Co kontrola, to jiný závěr

Výbor se podle Halíkové na svých výjezdních zasedáních zajímal také o problematiku čerpání prostředků z fondů EU, ale také z jednotlivých dotačních programů českých ministerstev. »Čerpání těchto fondů ztěžuje velká administrativní náročnost, která některým městům ani neumožňuje si na tyto prostředky sáhnout,« uvedla. Problémem je také otázka kontrol a následných kontrol při čerpání těchto prostředků. »To, že každá vydaná koruna by měla být zkontrolována, je v pořádku, ale v pořádku už není to, když jednotlivé kontroly přicházejí s rozdílnými závěry,« konstatovala Halíková.

Místopředseda výboru Václav Horáček (TOP 09) kritizoval nynější praxi, kdy stát si objednává určitou službu u měst a obcí, ale nedostatečně za ni platí. »Na každém městě a obci tak zbývá uhrazení ze svého rozpočtu za službu, kterou si objednal stát,« informoval poslanec.

(jad, ku)

FOTO – Josef ŠENFELD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 21 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


felgro
2017-07-13 21:42
Pro RodRodstislav plně souhlasím a nechápu referendu o obecně známo.
martin.harfa
2017-07-13 18:25
RodeRostislave nic nového jste neobjevil,je to obecně známo. Nicméně
vám, pokud to si to necháte pro sebe, řeknu jednu věc jsem
přesvědčen, že v referendu by lid této země měl pochopení pro
revitalizaci tohoto zařízení... v
RodRostislav
2017-07-13 18:07
Souhlasím s tím, že onen památník je pietně ošetřen. Ale (s
prominutím, velmi si Vás vážím) k této první větě
(cituji) "V místech někdejšího koncentračního tábora pro Romy
stojí vepřín,.." bych si dovolil hned dvě krátké
připomínky: 1/Onen tábor NESTÁL ani jedním čtverečním metrem na
stejné ploše, kde je ono zemědělské hospodářství. Dá se to
dokázat z katastrálních map, byť je zapotřebí využít dokumentace z
válečného období. Viděl jsem toto porovnání na vlastní oči. Kdyby
se na to podíval někdo z vyšších kruhů, tak by mohl být problém
vyřešen, ušetřilo by se hodně peněz a přestalo by se s oním
nepřesným tvrzením. 2/Nešlo o KONCENTRAČNÍ tábor, to doufám také
víte. Šlo o "Tábor pro lidi práce se štítící" Nejen tedy
pro Cikány (slovo cikán je běžně používán v zahraničí. Rom je
jedna ze skupin, jako např. Dómové či Olaši atd.). A službu tam
konali čeští četníci. Hlavní příčinou úmrtí byla infekce z
nečistého prostředí. Tož tak.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.