Ilustrační FOTO - Pixabay

Proč je dnes máslo u nás tak drahé

Cena másla na nákupních pultech byla u nás v červnu rekordní, kilogram stál 187,50 Kč. Proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení, vyplývá, jak už jsme informovali, z údajů Českého statistického úřadu. Podle Potravinářské komory ČR je na vině rostoucí světová poptávka, podobně argumentují i zástupci obchodních řetězců.

»Zvyšující se ceny másla mají několik aspektů: v 90. letech se rozšířil názor, že živočišné tuky jsou nezdravé a byly snaživě nahrazovány tuky rostlinnými. Uplynulo čtvrtstoletí, názory se opět změnily a najednou je živočišný tuk, v tomto případě mléčný tuk, opět v kurzu,« řekla mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Zároveň se podle ní svět vzpamatovává z finanční krize a zvyšuje se poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, v Austrálii či na Novém Zélandu. »To vše znamená, že poptávka po mléčném tuku se enormně zvýšila, a ten prostě na trhu není. A co není dostupné, to je logicky drahé,« dodala. V ČR se podle ní navíc zemědělci přeorientovali na chov dojných plemen s nižším obsahem tuku v mléce.

To potvrzuje i ministerstvo zemědělství. »Poptávka po mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku nahrazuje poptávku po výrobcích s nižším obsahem tuku. Výsledkem jsou rekordní ceny másla, které dosud nebyly v historii Evropské unie zaznamenány a velmi nízké ceny sušeného odtučněného mléka,« řekla mluvčí úřadu Markéta Ježková. Na nárůst spotřebitelské ceny však mají podle ní vliv i další faktory, jako nárůst cen průmyslových výrobců, dovozní ceny nebo politika obchodních řetězců.

Večeřová upozornila i na rozdíl v ceně másla u nás a na německém trhu. »Při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší daň z přidané hodnoty u potravin v Česku,« řekla mluvčí Potravinářské komory ČR. Navíc mají obchodní řetězce přirážku až 60 procent, dodala.

Je to hlavně záležitost obchodu

Řetězce tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. »Rostoucí ceny másla jsou způsobené celosvětově nižší produkcí, především na Novém Zélandě nebo v Německu a Nizozemsku. Smetany je obecně na trhu nedostatek a situaci nenahrávají ani letní měsíce, kdy je v mléku méně tuku. V současné době pracujeme s nákupní cenou smetany o 100 % vyšší, než například ve stejném období v loňském roce,« řekla například mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Podíl obchodní marže na tržbách za zboží v maloobchodu s potravinami v posledních letech roste. V roce 2015 dosahoval 25,3 %, v roce 2008 to bylo 24 %, vyplývá z údajů statistiků.

Také podle Agrární komory ČR jde hlavně o obchodní záležitost. »Cena másla rozhodně nesouvisí s výkupní cenou mléka u prvovýrobců, protože cena spotřebitelská se tak jako u jiných komodit a potravin z nich vyrobených pohybuje po poněkud jiné křivce. Jde tedy spíše o záležitost obchodu, jeho aktuální poptávky a nabídky a ochoty spotřebitelů cenu akceptovat,« zdůvodnil zdražení mluvčí komory Jiří Felčárek.

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo o skoro osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kg másla.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 24 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2017-07-13 19:06
To se zase máme na co těšit. Je vidět i na tom "pitomém"
másle jak kapitalismus "řeší" rozpor mezi poptávkou a
nabídkou. Za "totáče" byla populární věta : "vláda
která zdraží pivo, padne". Kdo nás zbaví vlád, které
připouští zdražování základních potravin? Jen my sami - zbývají
buď vidle nebo volby !!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.