Jak dlouho si necháme líbit, že jsme odpadkový koš Evropy?

Průzkum, který zkoumal kvalitu nabízených potravin v ČR ve srovnání s našimi sousedy, přinesl výsledky, jež mnozí z nás předpovídali. Kvalita potravin je horší a za menší množství platíme více peněz. Podobné výsledky ukázal i nedávný průzkum, který si nechalo zpracovat slovenské ministerstvo zemědělství. Ve výsledku se došlo k tomu, že třeba šunka měla o 10 procent více masa. V ČR již dříve ukázaly testy, že třeba Němci mají v kávě o třetinu více kofeinu než naši občané. Podobně dopadla salámová pizza – Češi na ní najdou o polovinu méně salámu než naši sousedé.

Nadnárodní výrobci a řetězce supermarketů a hypermarketů si musí uvědomit, že český spotřebitel není dojná kráva. Jestliže je průměrná obchodní přirážka obchodních řetězců v mateřských zemích kolem 50 procent, jak je možné, že v ČR ty samé obchodní řetězce cenu narazí klidně i o 120 procent (v průměru okolo 90 %)? Jenomže to musí fungovat mechanismy státu – neviditelná ruka trhu zde evidentně nějak zapomněla zasáhnout. V současnosti stát podlézá spíše těm, kteří takto šidí české spotřebitele. Mimochodem český občan si se svou mzdou v průměru může dovolit koupit zhruba jen 60 procent toho, co v sousedním Německu.

Horší potraviny za vyšší cenu a ještě danit své zisky v zahraničí – to je výsledek 27 let starostlivosti vládních činitelů. Považují nás nadnárodní společnosti za hloupé občany druhé kategorie? Proč platíme za prokazatelně horší potraviny více než státy, kde mají obyvatelé o desítky tisíc korun vyšší průměrné i minimální mzdy? Kde jsou nástroje EU, která přichází s normami na vše možné i nemožné, ale nechá pod jednou značkou stejného výrobce prodávat jeden produkt v různých kvalitách? Nenechme si už toto dál líbit! Potřebujeme silný stát, který bude bránit občany před chamtivostí a nekalými praktikami nejen v potravinářství.

Filip ZACHARIAŠ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 34 hlasů.

Filip ZACHARIAŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Paul-55
2017-07-17 14:47
Vše bylo srozumitelně napsáno, nezbývá než čekat na příspěvek
nějakého chytrolína, který napíše, že se máme nejlépe za celou
svou existenci. Jinak za 28 let od převratu solidní výsledek. Jó kde
jsou ty kecy - za Komárka - za korunu marka. Čest!
hajek.jiri51
2017-07-15 11:58
Tak ty jejich sračky nežerme. A ty , kdo nám to "zařídili",
nakopejme na podzim do zadků! Nebuďme ovce!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.