Ilustrační FOTO - Pixabay

USA v těžbě ropy stíhají země OPEC

Objem vývozu ropy ze Spojených států by mohl v příštích třech letech stoupnout čtyřnásobně, a byl by tak vyšší než vývoz většiny členských zemí ropného kartelu OPEC. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na prognózu vlivné konzultační skupiny PIRA Energy.

Vývoz ropy z USA by do roku 2020 měl dosáhnout 2,25 milionu barelů denně (b. d.). Pro srovnání Kuvajt loni vyvezl 2,1 mil. a Nigérie 1,7 mil. b. d. USA loni vyvezly 520 000 b. d.

»Spojené státy se stanou jedním z deseti největších vývozců na světě,« řekl šéf oddělení pro ropu PIRA Gary Ross. »Nejsou členy OPEC, nekontrolují produkci ve snaze udržet ceny nahoře.«

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu dohodli na snížení těžby, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, později však byla o devět měsíců prodloužena. USA se k dohodě nepřipojily.

Až do roku 2015 byl vývoz ropy ze Spojených států převážně zakázán. Prezident Barack Obama poté podepsal zákon, který 40 let trvající zákon zrušil. Od té doby proudí barely americké ropy na nové trhy, jako Evropa a Čína. Trumpova vláda přijala tento trend a snaží se prosadit svou vizi »energetické nadvlády«.

Zprávy PIRA jsou pozorně sledované řediteli energetických firem a investičními fondy. Někteří analytici jsou ale ve svém odhadu střízlivější. IHS Markit očekává, že vývoz ropy z USA do roku 2020 stoupne »jen« na 1,4 mil. b. d. Vládní úřad pro energetické informace (EIA) nepředpokládá, že by vývoz překonal dva miliony barelů v nejbližším čtvrt století.

USA jsou také stále závislé na dovozu ropy. Loni nakupovaly 7,9 milionu barelů denně. Z polí v Texasu a v Severní Dakotě teče vysoce kvalitní, tzv. sladká ropa. Americké rafinerie jsou převážně uzpůsobené na těžší ropu a zatím nejsou příliš ochotné ke změně. Tato neshoda tak způsobila, že je upřednostňován vývoz domácí ropy a dováží se ropa ze zemí jako Kanada a Saúdská Arábie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.