Jak na stres podle velkých šéfů

Stres – slovo, které je prakticky synonymem moderní doby. Každý, kdo chce v dnešní hektické, náročné a dravé době něčeho důležitého dosáhnout, se stresu nevyhne. Díky stresu pak přibývá nejrůznějších nemocí od vysokého tlaku, vyčerpání, depresí, zažívacích potíží a mnoho, mnoho dalších. Jak ale se stresem bojovat? Existuje mnoho nejrůznějších způsobů. Víta ale, jaké používají lidé na vedoucích pozicích, tedy ti, kteří se dennímu stresu v práci skutečně jen těžko vyhnou? Italský deník Corriere della Sera se zeptal několika z nich.

Zeptáte-li se odborníků – psychologů, koučů, většina z nich vám jako boj se stresem navrhne nějaký koníček. Důležité většinou je stres, kterému se jen těžko vyhnete, tělu vynahradit něčím příjemný, něčím, co nás baví, uklidní, přivede na jiné myšlenky. Tedy najít si pokud možno každý den, nebo alespoň párkrát do týdne čas na sebe a svůj »koníček«. A je vlastně úplně jedno, je-li to fyzicky náročný koníček, nebo jestli mezi takový »uklidňovák« počítáte i »gaučink« s dobrou literaturou…

Klid na rybách

I podle výzkumu Kalifornské univerzity může stres okamžitě zaplašit provozování nějakého koníčka. Proto výkonná ředitelka společnosti Hewlett-Packard Meg Whitmanová chodí na ryby. Rybaření je vůbec český oblíbený koníček, díky mnoha řekám, potokům, jezerům a rybníkům, které v naše zemi najdete téměř na každém kroku. Rybařině se věnuje i mnoho českých velkých šéfů, politiků, herců… A zdaleka nejde jen o mužský koníček, jak dokazuje nejen Meg Whitmanová. I u našich ovd se najde mezi rybáři nejedna žena. Vždyť u tohoto koníčku nejde ani tak o sílu, jako o trpělivost. A té mají mnohdy ženy i více…

Číst před spaním

Možná to zní jednoduše, až banálně, ale jednou z nejoblíbenějších odreagovávacích aktivit je čtení. Jak se italskému deníku svěřil i spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, každý večer, bez ohledu na to, kdy jde na lůžko, čte alespoň hodinu předtím, než zhasne lampu. Jen tímto způsobem se dokáže prý skutečně odpoutat od každodenních starostí. Je snazší jít spát s poslední myšlenkou na poutavý příběh z knihy, než s myšlenkami nad závazky firmy.

A jak bojuje se stresem v práci? Časopisu Fortune odhalil, že se již několik let řídí některými radami Warrena Buffeta, z nichž nejdůležitější je ta, aby se naučil soustřeďovat na jednoduché věci, především na to, co má skutečný význam. Tedy nepřeskakovat mezi tématy, ale vybrat to momentálně nejdůležitejší, a plně se tomu věnovat.

Hudba čistí duši

Míru stresu pomůže snížit aktivita stimulující mozek, jako je hra na hudební nástroj. Warren Buffett, muž mnoha zájmů a jeden z nejúspěšnějších investorů na světě, začal hrát na ukulele. Abyste se uklidnili, nemusíte nutně ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Velmi příjemné odreagování je i pouhý poslech klidné hudby. Vyčlenit si několik desítek minut jen a pouze pro sebe a nechat svou mysl plynout s příjemnými melodiemi je víc, než příjemné. Vždyť hudba je často součástí relaxace i podle profesionálů. Pozor ale hudba dokáže stimulovat i k atkivitě, záleží na výběru žánru. Na druhou stranu při poslechu něčeho rychlejšího možná odbydete rychleji i takové nepopulární věci, jako je třeba domácí úklid…

Pozitivní myšlení

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook poté, co obdržel čestný doktorát na Glasgowské univerzitě, vyzval mládež, aby smýšlela pozitivně a ignorovala cyniky, jichž je svět plný. »Když tak nebudete činit, vloudí se jako rakovina do vaší mysli a do vašich myšlenek,« řekl. Bohužel na cynické, nevybíravé a drzé komentáře a názory člověk narazí častěji, než by chtěl. V pracovních kolektivech se odjakživa klevetilo, na sociálních sítích komentují mnohdy nejrůznější aktivity rádoby odborníci, kteří si ve skutečnosti jen hojí vlastní duševní rány. Je tedy velmi důležité umět se mezi jednotlivými informacemi, názory a myšlenkami, které na nás útočí, si vybrat co je podstatné a čemu se věnovat a nad nemístná a nepříjemná slova se povznést a nepouštět si je k tělu.

Odpojte se!

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová se svěřila, že než jde do postele, vypíná telefon, aby nepodlehla pokušení jít na sociální síť nebo číst elektronickou poštu. »Dělá se mi to těžko, ale klidný a ničím nerušený spánek mi dovoluje, abych pak ve dne snadněji čelila stresovým situacím,« řekla. Bohužel odpojit se od mobilů, tabletů a počítačů, když nabízejí tak snadný kontakt se zábavou, informacemi, přáteli, je pro mnohé skutečně těžké. Nejhorší je ale brouzdání po internetu před spaním. I když si chcete jen přečíst zprávu, zkontrolovat facebook, nebo mail, mobily i počítače bohužel svítí na naše usínající tělo modrým světlem, které stimuluje k atkivitě a zahání unavenost. Vedle toho, že člověk snadno propadne zvědavosti, zkoukne ještě tohle a ještě tamto a z pěti minut jsou snadno dvě hodiny, díky modrému světlu pak tělo mnohdy bojuje s nespavostí.

A unavené nevyspalé tělo pak další dny jen těžko odolává i banálním stresovým situacím, natož nějakému velkému problému.

Denní harmonogram

Aby tělo dokázalo dobře odolávat stresu, je tedy vhodné dodržovat alespoň základní denní harmonogram. Pokud možno pravidelně chodit spát, pravidelně vstávat, jíst i se pravidelně hýbat. Díky tomu bude tělo dobře fungovat, biologické hodiny se uklidní a s nimi se zklidní i duše. Proto je pak jednodušší pro člověka řídícího se denním harmonogramem zvládat náhlé stresové situace. Jeho tělo ví, že se brzy zase vše vrátí do normálu.

Jsou ale tací, kteří si harmonogram programují ještě důsledněji. Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey tak díky přesně stanovenému harmonogramu dokáže čelit tisícům závazků během týdne. »Stres přichází většinou z nečekaného, a tím spíše je třeba držet se programu,« uvedl Dorsey a rovněž prozradil, že každé ráno běhá.

Dovolená s rodinou

Stres je většinou doménou práce a povinností, i proto by rodina měla být oázou klidu. Je ale jasné, že tomu ne vždy tak skutečně je. Možná je to ale tím, že si stres příliš pouštíme za dveře bytu, necháme, aby nás okrádal o čas, energii i naše blízké. Například výkonná ředitelka YouTube Susan Wojcicková prohlašuje, že nejlepším způsobem, jak čelit stresu, je vyhradit si čas pro sebe a rodinu. Pro ni není nic důležitějšího než dovolená s rodinou. Odpoutat se od každodenních povinností, od rutiny, zmatku a nedostatku času a věnovat se jen svým blízkům, to může být skutečným balzámem na duši, který člověka dobije na dlouhé dny a týdny dopředu. Jen si netahat stres a nedořešené problémy ssebou!

Co mě nezabije…

..to mě posílí. Tohle staré české přísloví už možná na vlastní kůži zažil každý. Když už se nám něco nepovede, nebo se dostaneme do těžké situace, je důležití nepropadat panice, ale k problému se postavit čelem a vzít si z něj třeba i ponaučení pro příště.

Své by o tom mohl vyprávět Elon Musk, který vede automobilku Tesla. Prožil si těžké chvíle, jak z pracovního hlediska (některé automobilové pobočky zbankrotovaly), tak z osobního (rozvedl se). Přesto z těchto kritických momentů vyšel podle svého mínění posílen a jako vítěz. A jeho tajemství? Rozhoduje se v klidu a nenechává se ovlivnit strachem, protože ten je podle něho »omezující, zatímco naděje je nekonečná«. »A přestože máme strach ze selhání, nesmí nám to bránit v tom, abychom se o nějakou věc přece nepokusili,« říká.

Konejte!

Zakladatel amerického obchodního portálu Amazon.com. Jeff Bezos se, pokud je ve stresu, nejprve pěkně usměje a pak se snaží identifikovat problém. Jakmile se mu to podaří, stává se pánem situace a přistupuje k hledání řešení. »Stres vzniká především z nečinnosti. Avšak sama skutečnost, že problému čelíme, snižuje výrazně jakékoli napětí či znepokojení, které by z něho mohlo plynout,« zdůrazňuje.

Na tom něco bude. Stres a strach jdou mnohdy ruku v ruce. Jsem ve stresu, protože nestíhám – neplánuji. Jsem ve stresu, protože se tohle pokazilo – je potřeba to napravit. Jsem ve stresu, protože se bojím, jak moje práce, zkoušky, testy dopadly. Bojím se… Ne, musím doufat! A usmívat se. Vždyť úsměv dokáže rozzářit den nejen lidem okolo nás, ale i nám samotným. A jedna hezká česká poučka říká, že úsměv nic nestojí, ale dokáže rozhodit tolik lidí okolo nás, že stojí za to si ho udržet!

Václav KOČA

FOTO - archiv

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

Václav KOČA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.