Rozhovor Haló novin s Vladimírem Urbánkem, kandidátem KSČM do Poslanecké sněmovny v Olomouckém kraji

Zastavme berlusconizaci naší země

Patříte k mladším kandidátům, je vám 40 let. Co vás do politiky přivedlo?

Stav společnosti a nespravedlivost současného systému mě přivedla k tomu, že s tím musíme něco udělat. Svou roli určitě sehrálo rodinné zázemí, ve kterém se již třetí generace angažuje ve správě věcí veřejných. Dále musím zmínit vliv mého bezmála dvacetiletého přátelství s Mílou Ransdorfem, jehož názorům jsem vždy naslouchal a snažil se jimi řídit. A v neposlední řadě fakt, že kdo nic nedělá, sice nic nezkazí, ale zároveň nic nezlepší, a kdo jen v hospodě nadává, ale nesnaží se věci změnit, nemá ani právo nadávat.

Čím jste profesně?

Profesně již dvacet let působím ve zdravotnictví jako fyzioterapeut, a to v Odborném léčebném ústavu Paseka, předtím ještě během studia v nemocnicích Šumperk a Šternberk a v lázních Velké Losiny.

Jaké jste získal politické zkušenosti?

Jsem druhé volební období zastupitelem města Uničova, tři volební období jsem byl zastupitelem Olomouckého kraje. Působil jsem ve  zdravotně sociálních výborech a komisích na úrovni města a kraje. Spolupodílel jsem se na tvorbě strategického materiálu KSČM Konkretizace přístupu KSČM k řešení problematiky trvalé stabilizace zdravotnictví.

A v soukromí?

V soukromí jsem běžný občan této země. Pracuji, mám rodinu. Rád sportuji, v rámci možností cestuji. Hodně čtu, v posledních šesti letech vlivem dětí takřka výhradně dětské knihy. Splácím byt a jezdím škodou Felicia kombi. Jsem čestný dárce krve, prozatím jsem držitelem Jánského zlatého kříže druhého stupně za 120 odběrů, a pokud zdraví bude držet, tak rozhodně nekončím.

Čemu byste se případně ve sněmovně chtěl věnovat? V jakém výboru pracovat?

Již z předchozích odpovědí je zjevné, že moje znalosti jsou především ve zdravotnictví a sociální oblasti. To je má parketa. Vzhledem ke zkušenosti krajského zastupitele bych se mohl snad úspěšně vyrovnat i s úkoly v oblasti regionálního rozvoje.

Mají blížící se sněmovní volby nějaká specifická témata, podle vás?

Těch témat bude zcela jistě celá řada a budou se aktuálně měnit, podle toho, jak se s nimi budou strany srovnávat. Zcela určitě to budou platy v ČR, které hrubě zaostávají ve srovnání s řadou států EU. Tématem by se mohlo stát i žluté řepkové peklo na našich úrodných polích a samozřejmě bezpečnost nejen u nás, ale i v celé EU včetně migrační politiky. Problém nelegální migrace se nás zatím netýká, ale je vidět, že i těch dle posledních údajů 12 lidí stačí jako téma volební kampaně.

Jak byste oznámkoval Sobotkův vládní tým?

Myslím, že míra znechucení politikou, kterému vláda vydatně pomohla, mi neumožňuje dát lepší známku než 4, a to jí ještě přidávám. Některé pozitivní kroky vidím v oblasti zdravotnictví, něco málo v sociální oblasti a u ministerstva životního prostředí. U ostatních resortů si v této chvíli marně lámu hlavu nad něčím výrazně pozitivním. Musel bych hodně přemýšlet. Tato vláda se spíše proslavila skandály, hádkami, berlusconizací naší politiky a země.

Mluvíte o berlusconizaci, ale výzkumy veřejného mínění prozatím hnutí českého Berlusconiho favorizují. Čím to?

Na toto téma často hovořím s lidmi mimo politiku, ale i politiky různých stran. Pro mě je to nepochopitelné. Odpověď musíme asi hledat v osobě vůdce tohoto hnutí. Miliardář, který není schopen vysvětlit své problémy v podnikání ani vlastní finanční poměry, ale krásně hovoří lidovou řečí, které rozumí většina společnosti. Pokud se daří, je to jen jeho zásluha, neúspěchy způsobují ty zlé tradiční strany. Má jednoznačně nejlepší politický marketing, který nemá srovnání s nikým za posledních 25 let. Klobouk dolů. Vykradl pravicové i levicové programy, udělal eintopf, ze kterého by se mělo udělat zákonitě zle každému. O programu zatím neřekl nic, jeho knižní prvotina, kterou za něj museli podle mého napsat jiní lidé, nedává odpověď takřka na nic. Je to jen »představte si«. Na konkrétní otázky pak odpovídá: »Vždyť jen říkám: představte si.« No tak si představme svět dle něj. Městům i krajům vládnou zvolení gubernátoři, kteří sami vládnou po celou dobu k dalším volbám, bez kontroly zastupitelstev, podle něj brzdy pokroku a úspěchu. Takže po čtyřech letech se může stát, že úřad bude k dispozici i se zadluženými městy a kraji a splácet dluhy bude kdo? Občané. Jak je obtížná práce s ANO je vidět na množství rozpadlých koalic. Na téma ANO by se dalo mluvit až do voleb.

Jak jste vnímal nedávnou tzv. vládní krizi?

Vládní krizi máme za sebou, tedy tu největší, jinak mám pocit, že se jedná o trvalou krizi. Jak hodnotit? Premiér připomínal pohádkového krále z Pyšné princezny, který nevěděl, zda slibuje, odvolává nebo odvolává, co odvolal. Nakonec ji ustál s velkými ztrátami, jejichž výše se pro ČSSD bude sčítat v říjnových volbách a u něj osobně je již sečteno a účet vystavený…

Vicepremiér Bělobrádek se choval tradičně: ani ryba ani rak. Trochu pomoct, trochu škodit, to se může vždycky hodit, ale nic zásadního. Neví, ke komu se bude moci příště přivinout.

Andrej Babiš, oficiálně ten, kdo prohrál, se tváří jako ublížený chudák, kterého všichni chtějí zničit, protože jde všem po krku. Nejde a ani nemůže, protože ekonomicky a politicky vyrostl na tomto systému, jehož je nikoliv součástí, ale výsledkem! Bohužel, dle výsledků průzkumů je faktickým vítězem právě on.

Pan prezident Zeman se stále nepřenesl přes svůj vlastní stín a podle toho se také choval, bylo zcela zjevné, komu fandí. Proč, je také nabíledni. Doufá, že hlasy voličů ANO ho posadí znovu na prezidentský stolec. Aby se však nepřepočítal. Myslím, že svým chováním si již odradil hodně potenciálních voličů a ani volba menšího zla nemusí tentokráte přinést dostatek hlasů.

Jaký je největší problém Olomouckého kraje?

Mezi hlavní problémy patří vylidňování severu kraje, Jesenicka, a pak nižší ekonomická výkonnost a s tím spojené nízké mzdy. Umím si představit daňové pobídky pro firmy, které budou rozvíjet svoji činnost v těchto oblastech, ale dlouhodobě, nikoliv jen rozjet, vyčerpat a odejít. Potřebujeme stabilní partnery. V oblasti mezd je to otázka vývoje, v současnosti je tlak na jejich zvyšování výrazný a mnohde se daří vyjednat lepší podmínky. Vše souvisí také s dopravní obslužností a dostupností, to je dlouhodobá Achillova pata. V našem kraji je dlouhodobý sen – tunel pod Červenohorským sedlem. Ale to je projekt, který je na úrovni kraje neufinancovatelný a nerealizovatelný. Zde by se musel angažovat stát, ale pro něj je to nezajímavá lokalita. Bylo by třeba to začít měnit. Máme krásný kraj a jeho sever by si podporu zasloužil.

Jan STERN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 38 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.