Martin Fuksa si z evropského šampionátu odvezl zlato a stříbro. FOTO - archiv

Pátý evropský titul Fuksy, první Zavřela

Jestliže byl náš rychlostní kanoista Martin Fuksa v sobotu trochu zklamán z »až« druhého místa ve finále na kilometr, tak včera si náladu vylepšil. Popáté za sebou se stal mistrem Evropy ve sprintu na 500 m! Místem jeho triumfu byl bulharský Plovdiv. Stejně tak vybojoval na stejné vzdálenosti titul Jakub Zavřel v kajaku. Bohužel, bez medaile z ME odjede čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Daniel Havel a Jan Štěrba. Jeden z favoritů skončil stejně jako na pětistovce čtvrtý.

Čtyřiadvacetiletý Fuksa (24) ovládl finále pětistovky s velkou převahou. Úřadující mistr světa vedl už v polovině závodu a náskok pak navýšil na téměř dvě sekundy. Druhý skončil Moldavan Oleg Tarnovschi, třetí příčku obsadil Polák Tomasz Kaczor. O třetí medaili Fuksa usiloval na 200 m, na které letos vyhrál dva závody Světového poháru. Tentokrát na cenný kov nedosáhl, dojel čtvrtý. Od medaile ho dělilo 228 tisícin sekundy.

V dešti dělaly Fuksovi problémy jen brýle, s kterými nemohl jet. »Tak jsem si je dal na hlavu, v bloku mi spadly na oči, tak jsem si je zase rychle nasadil na hlavu. Posledních dvě stě metrů jsem to napálil. Neměl jsem informace, jak na tom jsem, tak jsem radši pořád jel,« řekl staronový šampion.

Nahradil Dostála

Zavřel (21) po nejrychlejším čase v rozjížďkách pomýšlel na medaili. Nakonec získal tu nejcennější, když o 96 tisícin sekundy porazil Bělorusa Mikitu Borykova. Bronz získal Maďar Balint Kopasz. Někdejší medailista z ME do 23 let na deblkajaku Zavřel tak v Plovdivu zastoupil dvojnásobného olympijského medailistu z Ria Josefa Dostála, který dal přednost přípravě na srpnové mistrovství světa v Račicích. Kajakářka Anna Kožíšková byla na kilometru čtvrtá.

»Zlato jsem rozhodně nečekal. Vždyť vedle mě v dráze jel mistr světa, Dán Poulsen. Vůbec jsem nečekal, že bych ho mohl předjet. Ani náhodou,« líčil po zisku své první seniorské medaile.

Zkompletoval sbírku

Fuksa, který v této sezoně vyhrál kilometrový závod na všech třech Světových pohárech, v sobotním finále nestačil na německou hvězdu Sebastiana Brendela. Trojnásobný olympijský šampion vybojoval už jedenáctý evropský titul s téměř dvousekundovým náskokem. Náš reprezentant zkompletoval svou sbírku medailí z ME na 1000 m. V roce 2013 tuto disciplínu vyhrál a loni v Moskvě získal bronz. Celkově má osmou medaili z kontinentálního šampionátu.