Poctiví vlastníci bytů doplácejí na nepoctivé

Společenství vlastníků bytových jednotek zřejmě budou mít přednostní právo na částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Praxe, kdy společenství vlastníků doplácejí na majitele bytů, kteří neplatí náklady, by tak mohla skončit.

Senátní novelu, která s tím počítá, schválila sněmovna zrychleně v prvním čtení. Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků.

V současnosti jsou podle autorů předlohy řádní vlastníci nuceni ručit za závazky těch vlastníků, kteří příspěvky na správu domu nehradí. Jde například o platby za vodné a stočné, teplo, za osvětlení společných prostor a do fondu oprav. Novela by podle autorů měla napravit současný stav, kdy poctiví doplácejí na nepoctivé. Schválit ji ještě bude muset Senát a podepsat prezident.

Podle KSČM předloha sice není dokonalá, nicméně jde o krok správným směrem. »Problematika dluhů bytových společenství je vážný problém, který se vyřešit musí. V bytových domech si nájemníci družstevních bytů nebo majitelé bytů ve vlastnictví nemůžou vybírat souseda a nemůžou za to, že jejich soused neplatí na správu domu. Je to zvěrstvo, za které lidé, kteří to mají zaplatit, nemůžou, proto podání tohoto návrhu vítáme, nicméně ho považujeme jen za začátek diskuse,« řekl našemu listu již při předložení novely stínový ministr pro místní rozvoj KSČM František Beneš.

Deset procent nestačí

Normu připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ). »Návrhem chceme změnit současný, podle našich názorů nepřijatelný, stav, kdy řádně platící vlastníci jednotek v domech nesou plnou tíži dluhů za neplatící. Dluhy hradí vlastníci, kteří si řádně plní své zákonné povinnosti. Současný právní vztah brání tomu, aby poctiví nedopláceli na nepoctivé!« uvedla Seitlová. Původní návrh počítal s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně, a to do 25 procent výtěžku ve prospěch společenství vlastníků. Podle doporučení senátora KDU-ČSL Jiřího Carbola se ale tento podíl snížil na deset procent.

To se nelíbí členovi sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Janu Klánovi (KSČM). Zákon označil za potřebný, protože současný stav, kdy sousedé jsou nuceni platit dluhy za neplatiče, kteří jsou ve společenství, není již podle něj nadále udržitelný. Deset procent výtěžku je ale podle něj málo. »Zvednul bych to klidně na dvacet procent, proti tomu se ale postavily banky, tady jde ale opravdu o pokrytí dluhu, který vznikne společenství vlastníků, v dnešní době není žádná páka, jak přinutit neplatiče, aby dluh uhradil, a odnášejí to sousedé,« řekl Klán Haló novinám. Nicméně senátní návrh uvítal stejně jako předsedkyně výboru Milada Halíková (KSČM). Připomněla, že jde o problém, na který komunističtí zákonodárci upozorňovali už v době, kdy se složitě jednalo o novém občanském zákoníku. »Měli jsme tyto poznatky jednak od sdružení nájemníků, ale také od Svazu bytových družstev, ovšem nebylo na ně reagováno. Dnešní praxe těchto i dalších institucí ukazuje, že tento trend způsobuje problémy mnohdy naprosto neřešitelné mimo jiné i u nebytových prostor,« řekla Halíková našemu listu.

KSČM předloží vlastní návrh

Beneš zároveň potvrdil, že KSČM vypracovává vlastní předlohu, která tuto problematiku bude řešit perspektivně. »V první řadě je potřeba předcházet vzniku dluhů v bytových společenstvích, posílit jejich možnosti a tímto směrem se bude ubírat návrh, který má KSČM v programu na příští volební období,« dodal stínový ministr.

V ČR je zaregistrováno více než 58 tisíc společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu bytů. Přibližně polovinu spravují členové Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Podle jeho ankety v roce 2014 měla tato společenství pohledávky přes 88 milionů korun vůči 7500 dlužníků. O rok později to bylo 85 milionů korun, výše nevymahatelných pohledávek ale vzrostla o pět milionů na 56,6 milionu korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 20 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.