Jiří Sýkora nasbíral v Bydhošti přes osm tisíc bodů. FOTO - archiv
Desetibojař Jiří Sýkora mistrem Evropy do 23 let

Senzační čtvrtka Malíkové v Nairobi

Naše 16letá atletka Barbora Malíková se stala dorosteneckou mistryní světa v běhu na 400 metrů. Na šampionátu do 18 let v Nairobi suverénně vyhrála finálový závod v osobním rekordu 52,74 sekundy. Své dosavadní maximum ze čtvrtečního semifinále vylepšila o více než sekundu. Filip Sasínek získal na evropském šampionátu atletů do 23 let v Bydhošti stříbrnou medaili v běhu na 1500 metrů.

Svým výkonem navíc opavská závodnice překonala český dorostenecký rekord, který držela od roku 1988 Naděžda Tomšová (později Koštovalová) časem 53,14. V této sezoně žádná česká atletka čtvrtku rychleji neběžela. »Je to úžasná chvíle a skvělý pocit vyhrát zlatou medaili pro svou zemi. Jsem strašně šťastná, takový osobák jsem fakt nečekala, ještě k tomu zlatá medaile,« řekla Malíková.

V trojskoku předvedl vítězný Kubánec Jordan Díaz nový světový rekord do 18 let, když zvítězil výkonem 17,30 m. O šest centimetrů odsunul z čela historických tabulek krajana Lázara Martíneze.

Desetibojař Jiří Sýkora se stal v Bydhošti mistrem Evropy do 23 let. V dvoudenní soutěži nasbíral 8084 bodů a navázal na svůj titul juniorského světového šampiona z roku 2014. Pro českou výpravu vybojoval druhý cenný kov, v sobotu skončil Filip Sasínek druhý na patnáctistovce.

Dvaadvacetiletý Sýkora byl v Polsku mezi vícebojaři nejlepší ve všech třech vrhačských disciplínách a také nejrychlejším překážkářem. Za loňským osobním maximem z Götzisu zaostal jen o 37 bodů. Přes hranici 8000 se dostal už jen Švéd Fredrik Samuelsson (8010), bronz získal Elmo Savola z Finska (7956).

Sýkora byl po úvodní polovině soutěže pátý, druhý den ale zahájil impozantně a nakonec si v něm připsal tři dílčí prvenství. V běhu na 110 metrů překážek si časem 14,15 sekundy vylepšil osobní rekord o čtyři setiny a následně dominoval i v diskařském sektoru. Ve třetí sérii poslal disk na 50,37 metru, poprvé přehodil padesátimetrovou hranici a dostal do čela průběžného pořadí.

Juniorský mistr světa z Eugene pak skočil o tyči 450 cm a jeho náskok se ztenčil, v oštěpu ale předvedl další osobní maximum 63,36. Při stopadesátibodovém náskoku v čele výsledkové listiny jej o titul nepřipravilo ani předposlední místo v závěrečné patnáctistovce.

Stříbrný finiš

Sasínek s vítězným Němcem Mariusem Probstem prohrál o 17 setin sekundy. Sasínek, který už má bronz z halového ME, se v taktickém závodu dlouho držel na konci finálové dvanáctky, v posledním kole však nastoupil a dostal se až na druhou pozici. V závěrečných metrech předstihl o sedm setin domácího Poláka Michala Rozmyse, ale stejně těsně prohrál s Probstem.

Z první české medaile na šampionátu měl Sasínek velkou radost. »Soupěři začali sprintovat už dvě kola do konce a já jsem se tam těžko probíjel dopředu. Byl jsem z toho trošku nervózní, ale věřil jsem, že to nemůžou vydržet. S Polákem jsem se snažil vyvézt, když nastoupil, Němec nám sekundoval. Bohužel jsem nebyl v konci nejsilnější, ale stříbro je super,« řekl na svazovém webu.

Druhou medaili na ME získal slovenský sprinter Ján Volko. Po stříbru ze stovky jednoznačně vyhrál běh na 200 metrů v novém národním rekordu 20,33 sekundy.

Limit zatím nesplnil

Při prvním startu v letní sezoně zaběhl Petr Svoboda na mítinku v Madridu 110 m př. za 13,60 s a zaostal o 12 setin za limitem pro účast na mistrovství světa v Londýně. Pro překážkáře, který se potýkal s bolavou Achillovou šlachou, to byl první závod od zisku bronzové medaile na březnovém halovém ME v Bělehradu. Svoboda skončil druhý v běhu B za Kubáncem Rogerem Valentinem Iribarnem (13,55). V soutěži tyčkařek obsadila Romana Maláčová čtvrté místo výkonem 448 cm. (první Ruska Mullinová 458).

Skvělý Makwala

Hlavní hvězdou pátečního mítinku se stal sprinter Isaac Makwala z Botswany, který jako první dokázal v jeden den zaběhnout 200 metrů po 20 sekund a dvojnásobnou trať pod 44 sekund. Čtvrtku zvládl 30letý běžec za 43,92. K letošnímu světovému maximu Jihoafričana Waydea van Niekerka se přiblížil na tři desetiny. Za 75 minut vyhrál Makwala dvoustovku časem 19,77 a sesadil z čela letošních tabulek právě Van Niekerka (19,84).