FOTO - archiv

Macron domlouval Netanjahuovi

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyzval k obnovení mírových jednání s Palestinci, která by vedla ke vzniku dvou států, Izraele a Palestiny, jako řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

»Francie je připravena podpořit veškeré diplomatické úsilí v tomto směru,« řekl Macron na tiskové konferenci v Paříži. Ujistil zato, že Francie zůstává ostražitá ohledně dohody s Íránem o jaderném programu Teheránu.

O oživení mírového procesu se při květnové návštěvě Izraele podle ČTK pokusil již americký prezident Donald Trump, který se při této příležitosti také setkal se šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Dokud ale oba státníci nepodpoří sankce proti Izraeli za brutální okupaci palestinských území, jde především o alibismus a falešnou rétoriku.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory jsou přerušeny od roku 2014. Jednou z hlavních překážek dohody je totiž výstavba nelegálních židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, který by měl být podle původních plánů spolu s Pásmem Gazy součástí nezávislé Palestiny. Minulý měsíc Izrael dokonce zahájil výstavbu první zcela nové nelegální židovské osady za 25 let, právě na Západním břehu Jordánu; dosud Izrael pouze rozšiřoval stávající osady.

Netanjahu se dopoledne v Paříži zúčastnil pietní ceremonie na stadionu Vel d'Hiv, odkud před 75 lety nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Macron, stejně jako v roce 1995 jeden z jeho předchůdců Jacques Chirac, uznal plnou odpovědnost Francie za tento čin.

Proti příjezdu Netanjahua do Francie v Paříži demonstrovali propalestinští aktivisté, kteří plným právem kritizovali osidlovací politiku Tel Avivu a blokádu Pásma Gazy.

Expert na palestinskou otázku Jean-Paul Chagnollaud připomněl, že i Macronovi předchůdci v Elysejském paláci, Nicolas Sarkozy a Francois Hollande, doufali v dobré vztahy s kontroverzním Netanjahuem, ale dost brzy se v tomto izraelském politikovi zklamali…!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-07-17 12:25
Macron házel jen hrách na stěnu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.