FOTO - archiv

Nelichotivý rekord Trumpa. Chce ho jen 36 procent

S politikou Donalda Trumpa souhlasí jen 36 % Američanů, což je v posledních 70 letech nejmenší podpora, jakou americký prezident zaznamenal po půl roce ve funkci.

Na 58 % dotázaných jeho politiku neschvaluje, ukázal průzkum televize ABC News a listu The Washington Post, o němž dnes informoval zpravodajský server Politico.

Trumpovi se v tomto ukazateli nejvíc přibližuje Gerald Ford, kterého v únoru 1975 po půl roce v Bílém domě podporovalo jen 39 % Američanů. Barack Obama a kupodivu i George Bush ml., dva Trumpovi předchůdci, měli po půl roce podporu ve výši 59 %.

Průzkum ukázal, že 63 % dotázaných považuje za nepatřičnou schůzku nejstaršího Trumpova syna s ruskou advokátkou, která mu měla předat kompromitující informace o Hillary Clintonové, protikandidátce nynější hlavy státu v loňských volbách. Na 60 % Američanů si pod vlivem masmédií myslí, že Rusko se vloni pokoušelo prezidentské volby ovlivnit, a podle 67 % dotázaných v tom Moskvě Trumpovi poradci pomáhali.

Podle 38 % účastníků průzkumu prezident nijak výrazně nepokročil v plnění svých volebních slibů. Dvě třetiny dotázaných nevěří, že prezident je schopen jednat jménem USA se světovými vůdci. Podle poloviny Američanů jsou Spojené státy pod Trumpovým vedením slabší. Další to převážně neumí posoudit…

Vadí i pád Obamacare

Svůj podíl na Trumpových nelichotivých číslech má i pád Obamacare, který Trump prosadil. Zatímco republikánský plán na reformu zdravotního pojištění a nahrazení Obamacare by byl výhodný pro mladé a zdravé Američany, chudé a nemocné by poškodil. Napsala to v sobotu agentura AP. Mladým příslušníkům střední vrstvy by podle ní nabídl víc pojistných možností, lidé s nižšími příjmy by ale na zdravotní pojištění podle všeho nedosáhli. Nezávislé organizace odhadly, že pokud by se návrh republikánů stal zákonem, o pojištění by během několika let mohlo přijít okolo 20 milionů Američanů!

Nahradit program zdravotního pojištění zavedený bývalým prezidentem Barackem Obamou bylo přitom jedním z hlavních bodů kampaně jeho nástupce. Návrh na republikánskou verzi pojištění v květnu prošel Sněmovnou reprezentantů, Senát o něm ale zatím nehlasoval. Podle amerických médií nemají republikáni v horní sněmovně k prosazení návrhu dost hlasů.

Republikánský návrh omezuje státní subvence pro program Medicaid zaměřený na podporu sociálně slabých Američanů.

Pobídl by rovněž americké zaměstnavatele, aby přestali zdravotní pojištění platit svým zaměstnancům. Jde přitom o velké množství lidí, protože úhradu pojištění jako zaměstnanecký benefit využívá 170 milionů Američanů!

V americkém systému ve velké většině nehradí poplatky zdravotního pojištění zaměstnanec, ale zaměstnavatel. Jeho náklady pojištění objektivně zvyšuje, což se promítá do ceny konečné produkce. Protože v ostatních západních zemích podobný systém neexistuje, jsou americké výrobky a služby v mezinárodní soutěži cenově znevýhodněny.

Vysoké pojistné musejí hradit zejména podniky hutního a automobilového průmyslu USA, kde tradičně působí silné odborové organizace. Zdražování výroby vinou tohoto systému vedlo k omezení konkurenceschopnosti a nakonec v posledních desetiletích i k faktickému úpadku těchto odvětví v USA.

Reforma daňového systému stojí

Pokud by ale Kongres zavedená pravidla změnil a přinutil zaměstnance postarat se o vlastní zdravotní pojištění, mnozí z nich by na úhradu poplatků logicky neměli dost peněz (vyčísleno výše). Tuto situaci by zákonodárci museli podle amerických expertů nějakým způsobem řešit. Prakticky jediným možným způsobem jsou daňové úlevy individuálních pojištěnců. Ty by měla zajistit slibovaná reforma daňového systému.

Trump se k ní ale zatím nedostal, protože schvalování nového systému zdravotního pojištění se protahuje. Vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell oznámil nový odklad projednávání návrhu tohoto zákona. Předpokládalo se, že Senát bude o návrhu jednat tento týden. Důvodem k novému pozdržení je ohlášená absence republikánského senátora Johna McCaina, který se zotavuje z chirurgického zákroku. Kdy by se měl Senát ke zdravotní reformě vrátit, šéf republikánské většiny neuvedl.

Proti republikánskému návrhu zákona hodlá hlasovat všech 48 demokratů a rovněž liberální republikánská senátorka Susan Collinsová ze státu Maine a konzervativní senátor Rand Paul z Kentucky. V případě rovnosti hlasů rozhoduje stanovisko šéfa horní komory, jímž je viceprezident Mike Pence.

Ani v McCainově přítomnosti ale podle ČTK není schválení v Senátu jisté, protože vážné výhrady vůči textu má dalších šest republikánských poslanců. Víc než dva »disidenty« ve svém táboře si senátní republikáni prostě nemohou dovolit.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.