FOTO - Pixabay

Bratislava městem důchodců?

Hlavní město Slovenska Bratislava bude v roce 2050 z hlediska věku svých obyvatel patřit k nejstarším metropolím v regionu střední Evropy. Vyplývá to z nejnovější studie výzkumného demografického centra. Podle bratislavského magistrátu si zmiňovaný vývoj vyžádá například rozšíření pečovatelských služeb pro seniory.

»Město by mělo nadále těžit z migrace, měl by se zvyšovat počet dětí narozených jedné matce a rovněž by se měl zvyšovat věk při úmrtí. Navzdory tomu Bratislava bude čelit demografickému stárnutí a přirozenému, později i celkovému úbytku obyvatelstva,« uvedl magistrát.

Podíl seniorů ve slovenské metropoli se v příštích desetiletích zvýší na 30 % a naopak klesne zastoupení lidí v produktivním věku. Výrazně přibude nejstarších obyvatel ve věku nad 80 let, kteří často potřebují zvláštní zdravotní a sociální péči, což ovlivní chod města.

Prognóza je založena na evidenci trvalého pobytu osob. Podle autorů studie není pochyb, že v Bratislavě žije podstatně více než 411 000 osob, než vyplynulo z posledního sčítání obyvatel.

Podle magistrátu například část obyvatel, jež se přestěhovala do obcí v okolí Bratislavy, se ale zase neodhlásila z trvalého pobytu v metropoli. Další skupina lidí se však nepřihlásila k přechodnému nebo trvalému pobytu v hlavním městě.

Z jiné, dřívější analýzy dat mobilních telefonů vyplynulo, že v Bratislavě žije o čtvrt milionu lidí více v porovnání s oficiálními statistikami a že dalších 130 000 osob do metropole každý pracovní den dojíždí za prací či za studiem, uvedla ČTK.

Magistrát uvedl, že připravuje plán rozvoje zařízení pečovatelské služby a jiných podobných služeb pro seniory. Město dříve zřídilo 11 podobných zařízení s kapacitou přes 1100 osob, která ale nestačí. Již v současnosti je v seznamu čekatelů zapsaných více než 700 seniorů...

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.