Rusům se vrací investoři

Téměř nikdo na Západě nevěřil, že se ruskému prezidentovi podaří vyvést zemi z finanční izolace, napsal konzervativní německý deník Die Welt. Ale Vladimir Putin to dokázal.

Ruský prezident zvládl najít na mezinárodním finančním trhu investory, kteří mu poskytli podporu. Pro Rusko to podle listu znamená »přelomový moment«.

I když si Putin dokázal najít pevné místo na světové politické scéně, zdálo se, že zlomem se stala »krymská krize« a posléze pád cen ropy. Navíc bylo Rusko sankcemi zbaveno přístupu k »čerstvým« penězům na kapitálových trzích. Ruská ekonomika se dostala do krize.

Jenže Putinovi se zcela neočekávaně podařil »trik«, jeho země přilákala investory zpět. Kreml si na mezinárodních finančních trzích opatřil tři miliardy dolarů, a to přes americké sankce, které právě investice zakazují. »Symboličtěji nemohli Rusové demonstrovat svou sílu, než vydáním vlastních obligací,« uvedl list. Co vypadá nejzajímavěji - finanční operace byla uskutečněna prostřednictvím banky VTB Kapital. Tato banka je zanesena na všech sankčních seznamech USA i EU. Takže šéf banky Andrej Kostin může mluvit o »vítězství ekonomické rozumnosti nad geopolitickými ohraničeními«.

Ruské euroobligace, vydané ministerstvem financí, se těšily zájmu amerických investorů, nakoupili 85 % emise, zbytek zakoupili ruští investoři. Byla vydána ještě dlouhodobá emise na 30 let, z té si zahraniční investoři koupili 95 %. Die Welt uvádí, že zájem má logiku, i přes nízké ceny ropy zůstává riziko ruské platební neschopnosti na nízké úrovni 11 %. Navíc letos se předpokládá růst ruské ekonomiky o asi 1,2 % a v příštím roce 1,6 %. Valutové rezervy Ruska se zvýšily nad 400 miliard dolarů.

Putin se může »Západu smát do očí« a má pro to řadu důvodů, uvádí Die Welt...

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 49 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-07-17 12:23
Lepší holub v hrsti, jako vrabec na střeše.
ferdaholub
2017-07-17 11:00
Jak Vám Ameriko vaše hospodářská válka chutná? Děláte ve světě
velké FUJ!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.