Nová protiasadovská kampaň zatím neúspěšná

Na nedávné účelové prohlášení Bílého domu a Pentagonu, že syrská vláda prý chystá »další chemický útok«, reagovala i Moskva. Přinášíme v této souvislosti komentář tiskového a informačního odboru Ministerstva zahraničí Ruské federace:

Nedá se přejít bez povšimnutí nadevše arogantní vyhlášení tiskového tajemníka Bílého domu Seana Spicera z 26. června o novém chemickém útoku, který údajně chystá syrská vláda. Útok má podle tvrzení mít za následek »masovou vraždu civilistů včetně nevinných dětí«, za což »Bašár Asad a jeho ozbrojené síly zaplatí vysokou cenu«. Ani stálá představitelka USA při OSN Nikki Haleyová nezůstala stranou tohoto nového výbuchu protiasadovské hysterie a na svém osobním účtu na Twitteru zašla ještě dále: »Vinu za každý další útok budeme dávat Bašáru Asadovi, ale i Rusku a Íránu, které mu pomáhají vraždit jeho vlastní lidi.« Američanka očividně dělá narážky na chemický incident v Chán Šajchúnu 4. dubna t. r., který se vehementně připisuje (i když bez hmatatelných důkazů) syrské vládě.

Všechna tato nová obvinění z použití zbraní hromadného ničení, která se nesou ve stejném duchu jako smutně známá záminka na intervenci NATO v Iráku v roce 2003, považujeme za impuls vyslaný směrem k syrským teroristům, extremistům a ozbrojené opozici, aby vyrobili další kolosální provokaci s použitím chemických zbraní, po níž podle záměru Washingtonu musí následovat »neodvratné potrestání« Bašára Asada. Tento scénář jsme už měli možnost pozorovat mnohokrát nejen v Iráku, ale i v Jugoslávii, Libyi a v jiných zemích. Bohužel, navzdory tomu, že mnozí lidé ve Washingtonu uznávají nepřípustné a velmi tragické omyly, kterých se dopustili v minulosti, praktické závěry z toho podle všeho ani dnes nevyvozují.

Další kroky Američanů a jejich »spojenců« v tzv. syrské chemické kauze není těžké uhádnout. Bude následovat nové vzplanutí bezmezné politizace tohoto tématu na platformě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPSW) v Haagu a v RB OSN v New Yorku, včetně iniciativ na přijetí sankčních usnesení a rezolucí vůči legální syrské vládě. A až bude v nejbližších dnech zveřejněna závěrečná zpráva Mise pro vyšetřování případů použití chemických zbraní v Sýrii, která potvrdí, že v Chán Šajchúnu skutečně došlo k použití sarinu, tak na ukončení vyšetřování tohoto incidentu Společným vyšetřovacím mechanismem OPSW a OSN, který byl vytvořený speciálně za tímto účelem, na Západě už zřejmě nikdo čekat nebude. To, že je Damašek »vinný« z těchto zločinů, se prezentuje jako nesporný fakt vyplývající z politické objednávky a formální výsledek vyšetřování Společného mechanismu v této otázce ani zdaleka nehraje rozhodující roli.

Rusko nicméně bude i nadále požadovat, aby bylo vykonáno z odborného hlediska plnohodnotné a z politického hlediska nezaujaté vyšetření nejen chemického útoku v Chán Šajchúnu, ale i dalších projevů a recidiv »chemického« terorismu v Sýrii a Iráku tak, jako to předepisuje rezoluce RB OSN č. 2319 z roku 2016 o prodloužení mandátu Společného vyšetřovacího mechanismu o jeden rok, jako i o rozšíření jeho geografické působnosti a protiteroristické složky. Jedině takovýmto způsobem se dá odhalit pravda, a ne na základě pseudodůkazů o vině Damašku, které vytvořili teroristé, extremisté a opozičníci spolu se »sympatizujícími« zahraničními sponzory a nevládními organizacemi.

Co se týče agresivní rétoriky Washingtonu, považujeme za nutné varovat americké kolegy před dalšími nezodpovědnými akcemi porušujícími Chartu OSN a všeobecně uznávané principy mezinárodního práva, podobně jako raketový útok 7. dubna t. r. na syrskou leteckou základnu Šajrát. Jestli je to skutečně tak, jak tvrdí Sean Spicer, že cílem vojenské přítomnosti USA a NATO je boj s terorismem, tak i kroky, které v této souvislosti podnikají, musí v plné míře odpovídat protiteroristickému charakteru úkolů stojících před světovým společenstvím ve snaze o likvidaci Islámského státu a jeho spřízněných seskupení.

Tolik reakce ruské strany těsně po tendenčním prohlášení USA. Situace se nakonec nevyhrotila, k žádnému útoku nedošlo a na summitu států G20 v Hamburku našly dokonce ruská a americká delegace společnou řeč ohledně dalších kroků v Sýrii. Alespoň dočasně. Tak snad to nebyla výjimka potvrzující pravidlo...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 22 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-07-17 12:45
Takovou pitomost nebo zhovadilost či jak to nazvat, mohl
"vymyslet" jen nemocný mozek nebo mozky. A "tohle"
chce "vládnout" světem! "Tohle" ovládá největší
jaderný a i konvenční zbraňový potenciál světa! Ubohá Země, ubohé
lidstvo...
Gartouzek
2017-07-17 09:40
Vstřícnost delegace USA bych bral s rezervou. Myslím si, že je to
součásti hry a brzy se dočteme: "My jsme vstřícní a ochotní
spolupracovat, ale s Rusy se spolupracovat nedá, protože ....."
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.