Karolína Plíšková se od pondělí 17. července 2017 vyhřívá na postu světové tenisové jedničky. FOTO - archiv

Jedničkou už je - teď vyhrát grandslam

Karolína Plíšková se ode dneška jako první česká hráčka v historii stane světovou jedničkou. Posunem do čela žebříčku se ale nechce uspokojit a na trůnu by ráda aspoň chvíli zůstala. Pětadvacetiletá rodačka z Loun si za další cíl stanovila získat grandslamový titul, o ten nejbližší se pokusí na US Open.

Plíšková se posunula na první místo navzdory tomu, že ve Wimbledonu vypadla už ve druhém kole. »Pocit stát se světovou jedničkou je krásný, i když jsem si to představovala trochu jinak, než abych se jí stala na dovolené. Ale vůbec se tam dostat je veliký úspěch,« říká Plíšková.

»Měla jsem vždy dva cíle - vyhrát grandslam a stát se jedničkou. Teď se mi podařil jeden a doufám, že ten druhý se mi ještě splní. Mám šanci ještě letos, příští rok jsou další čtyři. Myslím, že šanci mám velkou,« dodala.

Stále je co zlepšovat

Přestože se ze třetího místa posunula před Rumunku Simonu Halepovou a Němku Angelique Kerberovou do čela, nechce se tím uspokojit: »Myslím, že je stále hodně co zlepšovat. Takže určitě to nebudu brát jako uspokojení, chtěla bych tam aspoň chvíli zůstat. Halepová a Kerberová nejsou daleko, nevím, jaký přesně mají turnajový program, ale můžou mě lehce přeskočit. Bude záležet na dalších turnajích.«

Na US Open obhajuje finále a v Cincinnati dokonce titul, takže k udržení prvního místa nejspíš bude muset dojít hodně daleko. »Budu v té situaci poprvé a těžko říct, jak to zvládnu. Myslím, že v Cincinnati by to mohlo být v pohodě i tím, že jsem letos už tři turnaje vyhrála. Hlavní bude US Open. Byl to první grandslam, kde jsem přešla přes třetí kolo. Doufám, že to zvládnu. Ten tlak si nechci tolik připouštět,« dodala.

Nabrala kondici

Její trenér David Kotyza ví, že má Plíšková stále ještě plno rezerv. »V kondici vidím posun a současně i rezervu. A pak jsou to jednotlivé střípky hry. Důležité je, že Kája má vnitřní motivaci se stále zlepšovat. Pro mě je to zatím nekončící práce. Jsem rád, že ten posun do čela je motivační prvek, který jí dodá energii, aby přečkala horší časy. Ty logicky u každého tenisty během kariéry přijdou,« říká 49letý bývalý kouč Kvitové.

Plíškovou převzal na začátku prosince na šestém místě žebříčku. Předtím dlouho trénoval Petru Kvitovou, kterou dovedl ke dvěma titulům ve Wimbledonu a i k triumfu na Turnaji mistryň. »O číslu jsem nepřemýšlel. Když jsme začínali, byla Kája na šestém místě. Ale spíš se zajímám o to, jak hraje a kde má rezervy. Společně jsme se na nich shodli… Že je první za tak krátkou dobu, to je něco mimořádného. Ale není to jen výsledek mé práce. Přece jen spolu děláme od ledna a Káje se počítají ještě výsledky, kterých dosáhla s předchozím trenérem Jirkou Vaňkem,« dodává Kotyza.

Na americké betony

Plíšková má podle něj předpoklady, aby se v čele udržela. V současné době, kdy žádná z hráček výrazně nedominuje, je možné očekávat urputné boje o trůn téměř každý turnaj. Nyní by rád Plíškové pomohl k druhému z kariérních snů - zisku grandslamového titulu. V této sezoně na to má už jen poslední pokus na US Open. Předtím se ještě v srpnu představí na turnajích v Torontu a Cincinnati. »Od vyřazení ve Wimbledonu má po dlouhé době větší pauzu. Teď máme první delší časový úsek, kdy můžeme kvalitně pracovat. Tak věřím, že v Americe bude Kája v dobré formě,« říká Kotyza.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.